Humbaki

i

Autor: Wikimedia Commons - fot. Whit Welles Wwelles14

natura

Po raz pierwszy zaobserwowano kopulujące humbaki. Były to dwa samce!

2024-03-04 14:11

Humbak, a używając naukowego określenia długopłetwiec oceaniczny, to jeden z największych fałdowców na świecie. Żyjące pod wodami stworzenia są z jednej strony dość dobrze zbadane, z drugiej pewne aspekty ich życia wciąż pozostają owiane tajemnicą. Teraz odkryto jedną z nich, a efekt przeprowadzonej obserwacji jest zaskakujący!

Długopłetwiec oceaniczny, znany także pod nazwą humbak, to gatunek ssaka z rodziny płetwalowatych, uznawany za jednego z największych żyjących z fałdowców. Przeciętny obserwator codzienności może kojarzyć humbaki z fotografii czy nagrań, przedstawiających te ogromne zwierzęta wyskakująca nad poziom wody, w której żyje na co dzień. Dorosłe osobniki humbaków mogą osiągać od czternastu do nawet dwudziestu metrów długości, a ich waga może sięgać nawet do 45 ton! To właśnie ten morski ssak słynie z "pieśni", które mogą być słyszane nawet na odległość wielu kilometrów. Niegdyś stanowiące przedmiot polowań, dziś humbaki pozostają głównie obiektem obserwacji, a dla większych śmiałków organizowane są z nimi nurkowania! Choć ten konkretny gatunek wielorybów jest dość dobrze zbadany, to wciąż naukowcy odkrywają jego nowe tajemnice!

Mellina: Jakie zawody czeka śmierć? Prof. Przegalińska o sztucznej inteligencji

Zaskakująca obserwacja dwóch humbaków!

Dopiero teraz chociażby udało się zaobserwować zachowanie seksualne tego gatunku wielorybów! Dwie fotografki przyrody, Lyle Krannichfeld i Brandi Romano, zarejestrowały materiał, przedstawiający kopulację dwóch humbaków. Miało to miejsce na Hawajach 19 stycznia 2022 roku, a zwierzęta same podpłynęły do łodzi, jak wskazują jednak kobiety, jeden z nich był w dość złym stanie zdrowotnym. Nie znające się jednak na życiu morskich ssaków, przekazały swój materiał do analizy znawcom.

Na jego podstawie specjalistka z Fundacji Pacific Whale, Stephanie Stack, rozpoznała, że nagranie przedstawia dwóch obcujących ze sobą samców! Jak wskazuje Stack w opublikowanym na ten temat artykule, opublikowanym w czasopiśmie "Marine Mammal Science", zarejestrowane zachowanie tych zwierząt stanowi bardzo duży krok w badaniu ich życia seksualnego, które od lat pozostaje owiane tajemnicą. Naukowczyni zaznacza jednak, że o tym, że humbaki wykazują zachowania homoseksualne mówi się już od wielu lat.

Poniżej kadr z zarejestrowanego materiału.

Poniżej znajdziesz zdjęcia z badania mumii kota ze starożytnego Egiptu!

Listen on Spreaker.