Jak dobrze znasz zagraniczne kino ostatnich lat? QUIZ

i

Autor: Screen z YouTube/AcademyAwardClips Co wiesz o kinie ostatnich lat?

QUIZ

Znasz światowe kino z lat 2010-2019? Spróbuj się w quize ze współczesnych klasyków

2024-04-01 16:06

Choć lata 2010-2019 dopiero co się skończyły, to nie jest trudno ocenić, jakie filmy z tego okresu na zawsze zapiszą się w historii. W czasie tym w kinie działo się bardzo dużo, powstawały produkcje o superbohaterach, które biły rekordy box office. To właśnie w tej dekadzie nakręcono także takie filmy jak "Whiplash", "Wilk z Wall Street" czy "Czarny Łabędź" - jak dobrze je znasz? Sprawdź się w quizie!

W 2010 roku miało miejsce tragiczne wydarzenie - trzęsienie ziemi na Haiti, które dotknęło ponad 3 milionów ludzi, kilka miesięcy później zaś polskim społeczeństwem wstrząsnęła katastrofa TU-154 w Smoleńsku, w której zginęli przedstawiciele polskiej władzy, a wśród nich Prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Dwa lata później świat zatracił się w sportowych wydarzeniach, a to za sprawą Mistrzostw Europy w piłce nożnej i Letnich Igrzysk Olimpijskich. W 2013 roku decyzję o abdykacji podjął papież Benedykt XVI, zmarł także były prezydent RPA i bojownik z apartheidem, Nelson Mandela, pod koniec tego roku zaś miał miejsce największy ruch protestacyjny na Ukrainie od momentu uzyskania niepodległości, czyli Euromajdan. W 2015 roku miał miejsce zamach na redakcję Charlie Hebdo, który rozpoczął falę zamachów terrorystycznych na terenie Paryża. Okres ten kończą kryzys prezydencki w Wenezueli, pożar katedry Notre-Dame w Paryżu i wykonanie przez sieć teleskopów Event Horizon Telescope pierwszego w historii zdjęcia czarnej dziury.

ZOBACZ TAKŻE: Jak dobrze znasz polskie kino lat 2000? QUIZ dla kinomaniaków

Największe skandale na Oscarach | To Się kręci #31

Kino lat 2010-2019 - co się w nim działo?

Kino ostatnich lat zdominowane zostało przez wysokobudżetowe produkcje o superbohaterach - to film Avengers: Koniec gry wskazywany jest jako ten, który zarobił najwięcej przez te dziesięć lat. W okresie tym coraz większe znaczenie na świecie zaczynają mieć filmy fabularne, wyprodukowane w Indiach, Chinach, Japonii i Nigerii, nic jednak nie jest w stanie przebić dominacji rynku amerykańskiego. Choć produkcje o superbohaterach cieszą się ogromną popularnością, to jednak pomijane są w sezonie nagród, gdzie nadal dominuje kino o tematyce społecznej.

Czy pamiętasz kino ostatnich lat? QUIZ

To właśnie w ostatnich latach rynkiem rządziły takie tytuły jak Incepcja, Whiplash, Zaginiona dziewczyna czy The Social Network. Jak dobrze znasz te i inne produkcje z lat 2010-2019? Sprawdź się w quizie!

Jak dobrze znasz zagraniczne kino ostatnich lat? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Kto wcielił się w rolę Arthura, głównego partnera w działalności Doma Cobba, bohatera filmu "Incepcja" (2010)?