Sypialnia w stylu boho – inspiracje i pomysły na wnętrze

i

Autor: Materiały prasowe

Sypialnia w stylu boho – inspiracje i pomysły na wnętrze

2021-01-04 14:10

Styl boho to połączenie nutki romantyczności z nostalgią. Piękna paleta barw wraz z dobranymi meblami i dodatkami tworzą przyjemną atmosferę, nastrajającą do błogiego odpoczynku i harmonii. Oto kilka wskazówek, jak stworzyć sypialnię w stylu boho.

Korzeni stylu boho szukać trzeba wśród francuskiej bohemy. Był to ruch intelektualistów i artystów, który zrodził się w opozycji wobec burżuazji. W aranżacji wyróżnia się on przede wszystkim… brakiem zasad. Właśnie tak. Można mieszać ze sobą różne kolory czy wzory, nawet te, które z pozoru do siebie nie pasują.Styl boho to dusza domownika, na którą składają się wspomnienia, zdjęcia czy pamiątki z podróży. Nie ma chyba w stylizacji wnętrz stylu bardziej indywidualnego niż boho. Nie jest to styl, który będzie pasował każdemu, odnajdą się w nim jednak na pewno artystyczne dusze.

Jak urządzić sypialnię w stylu boho?

Sypialnia w stylu boho charakteryzuje się przede wszystkim:

  • zwiewnymi i lekkimi tkaninami – mogą to być: narzuta na łóżko z naturalnego materiału, egzotyczne makramy czy jasna pościel; lekkość materiałów odgrywa niebagatelne znaczenie, jest odzwierciedleniem naturalności oraz lekkości bytu, ale także wspomnianego wyżej braku zasad;
  • inspirowanymi orientem dywanikami lub kocami, które przywodzą na myśl wspomnienia o dalekich podróżach – tych odbytych oraz tych, które jeszcze leżą w sferze planów; orient bardzo często pojawia się w stylizacjach boho, jest to nawiązanie do kultury arabskiej lub hinduskiej, jest to świat jak z baśni tysiąca i jednej nocy;
  • naturalnymi i przytulnymi materiałami, jak pokrowce na poduszki czy zasłony, ale także wygodnymi meblami, które samymi sobą mają zapraszać do błogiego odpoczynku;
  • piękną paletą barw – może to być rozmyty beż z bielą, ale równie dobrze w stylizacji boho sprawdzi się bujna i soczysta zieleń np. monstery.

Sypialnia boho to ponadto wszystko królestwo roślin. To kolejny naturalny akcent, który wręcz prosi się o to, by się pojawić w pomieszczeniu utrzymanym w tej stylizacji. Rośliny nadadzą wnętrzu przytulnego charakteru i ocieplą je dodatkowo, a może nawet przeniosą do wymarzonej krainy gdzieś daleko…

Sypialnia w stylu boho – inspiracje i pomysły na wnętrze

i

Autor: Materiały prasowe

Łóżko i pościel w stylu boho

Centrum sypialni stanowi zazwyczaj łóżko, nie inaczej jest w tej aranżacji. Łóżko w stylu boho może być wykonane z drewna albo z metalu, materiałów naturalnych i klasycznych. By podkreślić wybraną estetykę wnętrza można sięgnąć po barwne komplety pościeli z oferty IKEA, również z naturalnych materiałów, jak len czy bawełna. Dekoracyjne poduszki przydadzą sypialni w stylu boho dodatkowego artystycznego, orientalnego i niepowtarzalnego smaku. Można postawić także na wzorzyste narzuty, podobnie jak pościel czy poszewki, wykonane z naturalnych materiałów.

Sypialnia w stylu boho – inspiracje i pomysły na wnętrze

i

Autor: Materiały prasowe

Meble do sypialnia w stylu boho

Aranżacja w stylu boho to przede wszystkim komfortowe i funkcjonalne meble. Zastanawiając się nad ich zakupem, można wziąć pod uwagę kilka wskazówek:

  • najlepiej, by meble do sypialni w stylu boho były wykonane z drewna, naturalnego materiału, który jest ciepły, a zarazem harmonijny;
  • można postawić na tzw. meble rattanowe, czyli z giętkich i plecionych struktur, jak na przykład wygodne fotele inspirowane kulturą Indonezji; plecione krzesła czy szafki spotkać można coraz częściej w aranżacjach w polskich domach, są one lekkie i naturalne, a przy tym przywodzą na myśl wspomnienia z podróży i wakacji;
  • szafki nocne nie muszą być koniecznie z tej samej kolekcji co łóżko – odrobina wariacji w tym temacie doda sypialni w stylu boho z pewnością oryginalnego charakteru i nutki awanturniczości w starym rozumieniu tego słowa (powieść awanturnicza to powieść wszakże przygodowa);
  • pięknym elementem w aranżacji boho będzie z pewnością prosta, drewniana komoda z gałkami, ale nie takimi zwyczajnymi, lecz najlepiej kolorowymi, artystycznymi, odzwierciedlającymi wolnego ducha domowników;
  • jeśli już myśli się o fotelu do sypialni, to z pewnością on również powinien być utrzymany w stylu boho – nie może zatem zabraknąć tzw. uszaka w mocnych barwach; można postawić także na, wcześniej już wspomniane, meble rattanowe, a w tym wypadku – lekki i rattanowy fotel na cienkich nóżkach, idealny nie tylko na taras, ale równie pięknie prezentujący się właśnie w sypialni bohemy.

Planując sypialnię w stylu boho, można wziąć pod uwagę wyżej wspomniane wskazówki. Na pewno przydadzą się one i pomogą uzyskać zamierzony, artystyczny ład-nieład w pomieszczeniu.

Oświetlenie do sypialni w stylu boho

Oświetlenie w sypialni stanowi bardzo ważny element, w tym również dekoracyjny. Odpowiednie lampy, światła tworzą atmosferę przyjazną i harmonijną, skłaniającą do odpoczynku i odnalezienia wewnętrznego balansu, który jest tak poszukiwany po ciężkim dniu pracy.

W sypialni w stylu boho można zastosować różne rodzaje lamp, w tym oświetlenie górne oraz lampy punktowe, dzięki którym cała przestrzeń będzie odpowiednio i harmonijne oświetlona. O czym z pewnością nie można zapomnieć, to lampki nocne. Przydadzą się nie tylko podczas wieczornego czytania czy oglądania telewizji, jeśli domownicy zdecydują się na telewizor w sypialni, ale również podczas intymnych rozmów.

Z czym kojarzy się sypialnia boho? Oczywiście ze światłem świec, które można ustawić w lampionach czy świecznikach. Świece mogą zastąpić girlandy świetlne, które również dodadzą sypialni romantycznego charakteru.

W sypialni najlepiej jest postawić na kolor ciepły, gdyż taki właśnie ułatwia wieczorny relaks i pozwala się odprężyć po długim dniu pracy oraz obowiązków. A czego innego można pragnąć?

Zobacz także ofertę IKEA na oświetlenie sypialni.

Dodatki i akcesoria do sypialni w stylu boho

Boho sypialnia to także dodatki, elementy dekoracyjne stanowią bowiem bardzo ważną część tej aranżacji. A co jest istotne? By dodatki były wykonane z przyjaznych środowisku materiałów. Jeśli już wybierać elementy dekoracyjne, to najlepiej na przykład z rattanu, trawy morskiej, juty albo wikliny. Będą one nie tylko pięknie się prezentować, ale również podkreślą naturalność, lekkość, wolność i artystyczność sypialni, a o to między innymi przecież chodzi.

Po co można i warto sięgnąć podczas planowania elementów dekoracyjnych i dodatków w sypialni w stylu boho? Może na przykład dywany z orientalnymi lub geometrycznymi wzorami, które będą przykuwać wzrok, a z drugiej strony będą niesamowitym i miękkim dla gołych stóp podłożem.

Makramy i łapacze snów

Ciekawe akcesoria, które bardzo często pojawiają się w pomieszczeniach utrzymanych w tej estetyce, to łapacze snów zawieszone przy oknie. Dzięki nim sny domowników będą wolne od koszmarów, piękne i przyjemne. A może warto pomyśleć także o niezwykłych makramach nad łóżkiem?

Wiklinowe dodatki

Zabraknąć nie może w sypialni w stylu boho również ozdobnych koszy czy foteli typu kokon. To elementy ciepłe i naturalne, wręcz proszą się o to, by na nie spojrzeć, by w nich usiąść i rozpocząć swą podróż po marzeniach. A co do okien? Ślicznie przystroją je półprzezroczyste firanki i zasłony, można również pomyśleć o roletach, takich jak na przykład rolety rzymskie.

Rośliny doniczkowe

Sypialnie w stylu boho cechują też rośliny. Kwiaty nadadzą jedynego w swoim rodzaju charakteru wnętrzu. To ważny element dekoracji, żywy i naturalny. Wprost nie powinno go zabraknąć.Styl boho urzeka już od lat swoją delikatnością oraz wolnością i oryginalnością. W sypialni utrzymanej w tej estetyce nigdy nie zabraknie harmonii. A pomieszczenie całe sobą będzie zachęcać do wypoczynku po całym dniu oraz intymności, której nie powinno zabraknąć w żadnej sypialni. Boho, czyli artyzm, wolność, brak zasad, to styl, który przypadnie do gustu wielu osobom, szczególnie tym, które poszukują w codzienności naturalności, wolności i indywidualności właśnie. Delikatne meble i dodatki, rośliny i cudowna paleta barw to wyznaczniki stylu boho. Może warto się skusić i przekonać, czy sypialnia w stylu boho nie jest właśnie tym, czego od dawna się poszukiwało w aranżacji wnętrz?