Świat według Kiepskich - 10 ciekawostek na temat kultowego sitcomu

i

Autor: MILOSZ POLOCH/REPORTER Ciekawostki o serialu "Świat według Kiepskich"

filmowe ciekawostki

"Świat według Kiepskich" - 10 ciekawostek o kultowym polskim serialu

2024-06-09 19:59

“Świat Według Kiepskich” uchodzi za jeden z najbardziej kultowych polskich sitcomów! Uwielbiany przez widzów serial był obecny na antenie telewizji Polsat od ponad dwudziestu lat i przez ten czas zyskał status kultowego, niepodrabialnego, wyjątkowego. 16 marca 2024 roku mija dokładnie 25 lat od premiery pierwszego odcinka serialu. Jakie ciekawostki kryje świat Ferdynanda Kiepskiego, jego rodziny i sąsiadów?

Świat według Kiepskich zadebiutował na antenie telewizji Polsat 16 marca 1999 roku. Ogólny koncept serialu został oparty na amerykańskim sitcomie “Świat Według Bundych”, jednak został on przystosowany do polskich realiów. Przez te wszystkie lata “Świat według Kiepskich” jak żadna inna produkcja piętnowała i naśmiewała się z wad Polaków, a w jej centrum została postawiona stereotypowa polska rodzina Kiepskich oraz jej sąsiedzi, z małżeństwem Paździochów i Arnoldem Boczkiem na czele.

TikToker przemówił głosem Ferdka i Paździocha. Fani "Kiepskich" nie mogli uwierzyć w to, co usłyszeli!

“Świat według Kiepskich” - koniec emisji popularnego sitcomu

Sitcom emitowany był bez dłuższych przerw od ponad dwudziestu lat, jednak wraz z początkiem czerwca okazało się, że przechodzi on do historii! Dokładnie w Dzień Dziecka 2022 roku, serwis wirtualnemedia.pl poinformował, że Telewizja Polsat nie ma w planach kontynuacji serialu. Informacje te potwierdziła dyrektor programowa stacji - Nina Terentiew:

Po ponad 20 latach nie wykluczam, że zakończymy produkcję „Świata według Kiepskich”, których zrealizowaliśmy 588 odcinków. W sitcomie występują i występowali aktorzy, których śmiało mogę nazwać wybitnymi artystami. Trudno będzie nam się z nimi rozstawać, ale fani zawsze będą mogli przypomnieć sobie wszystkie sezony serialu na naszej bezpłatnej platformie Polsat Go - skomentowała portalowi Wirtualnemedia.pl Nina Terentiew.

Koniec “Świata Według Kiepskich” - powody

Jako główny powód zaprzestania emisji serialu wskazuje się śmierć odtwórców ról Mariana Paździocha i Arnolda Boczka - Ryszarda Kotysa i Dariusza Gnatowskiego. Aktorzy nie brali już udziału w nagraniach ostatniego sezonu serialu, którego emisję Polsat zakończył w 2023 roku. Ukazała się już także książka poświęcona serialowi, w której to twórcy, aktorzy zdradzają liczne informacje na jego temat. 

ZOBACZ TAKŻE: Recenzja książki "Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu"

10 ciekawostek o serialu "Świat Według Kiepskich"

Pierwsze odcinki naprawdę były nagrywane w jednej z wrocławskich kamienic.

Do odcinka 76 (wyłączając odc. 66–69 i 72) serial był realizowany w kamienicy znajdującej się we Wrocławiu na ulicy Podwale 67.

Kultowa piosenka z czołówki serialu

Kultową już piosenkę z czołówki serialu gra zespół Big Cyc, który sam kilkukrotnie pojawił się w sitcomie. Autorem tekstu jest Krzysztof Skiba, muzyki - Jarosław Lis.

Nie wszystkie odcinki do dziś puszczane są w telewizji

Choć powtórki serialu wciąż lecą na różnych kanałach, to próżno szukać wśród nich odcinków “Cały ten jazz” i “Eldorado”. Zostały one przeznaczone dla widzów powyżej 16 roku życia, nie zobaczymy ich więc w telewizji przed godziną 22:00.

Wielkie gwiazdy muzyki zagrały w serialu

Przez ponad dwadzieścia lat w serialu pojawiło się wiele aktorów i artystów, którzy wcielali się w różne role - zwróćmy jednak szczególną uwagę na muzyków. W odcinku specjalnym “Wielki bal” pojawił się Krzysztof Krawczyk, w epizodzie “Zbigniew Wodecki” nieżyjący już muzyk został gościem Kiepskich, a w odcinkach “100 lat” i “Niezastraszeni” pojawił się Bohdan Łazuka.

Ostatni odcinek Babki Kiepskiej

Babka Kiepska, odgrywana przez niezrównaną Krystynę Feldman, była obecna w serialu od jego początku. Ostatnim odcinkiem z jej udziałem był epizod “Lista Mariana”.

Zastępstwo za Waldusia

W sezonie czwartym na krótko zabrakło postaci Waldusia, by jednak zrekompensować jego nieobecność, twórcy wprowadzili postać Ziomka Kiepskiego - syna brata Ferdka. W rolę Ziemowita wcielił się Maciej Gołębiowski.

Zmiana reżyserów

Odcinki 1-282 wyreżyserował Okił Khamidov. Po odejściu filmowca, jego rolę przejął Patrick Yoka - dotychczasowy scenarzysta serialu.

Ferdynand Kiepski miał mieć inną twarz

Początkowo Ryszard Kotys (serialowy Paździoch) wziął udział w castingu właśnie do roli głowy rodziny Kiepskich. Ostatecznie cały angaż dostał nie on, a… Andrzej Gałła. Jednak twórcy zdecydowali się obsadzić w głównej roli kogoś bardziej znanego, Gałła zaś wcielił się w serialu w liczne poboczne role, by ostatecznie stworzyć pamiętną postać Prezesa Kozłowskiego. Andrzej Grabowski, który ostatecznie otrzymał główną rolę, wykreował niezapomnianą postać, miał też duży wpływ na jej stworzenie - to właśnie aktor zdecydował, że głowa rodziny Kiepskich nazywać się będzie nie Ludwik, a Ferdynand.

Liczne nieścisłości fabularne

Boczek był wiecznym kawalerem, czy jednak miał żonę? Kiedy w ciążę z Waldkiem zaszła Halinka, ile razy zmarł wujek Władek, ile rodziny miał Ferdynand i dlaczego Paździoch obchodzi imieniny 13 października, skoro tego dnia nie jest Mariana? W serialu pojawia się wiele różnych nieścisłości, nie wpływają one jednak na odbiór serialu.

Producent serialu... sprzedał mieszkanie, by zainwestować w serial

Producent serialu Tomasz Kurzewski, wierząc w sukces serialu, postanowił zainwestować w niego wszystko, co miał. Wraz z żoną postanowił on... sprzedać mieszkanie! Na szczęście ryzyko opłaciło się.

Rozwiąż quiz z kultowych tekstów z serialu:

Quiz ze “Świata według Kiepskich”! Dokończysz najbardziej kultowe teksty z serialu?

Pytanie 1 z 10
Czyj to flagowy tekst: "Mam pomysła!"