Shrek 2 - ciekawostki o kultowej produkcji, o których wiedzą tylko najwięksi fani!

i

Autor: Screen z YouTube/Rotten Tomatoes Family Ciekawostki o filmie Shrek 2

filmowe ciekawostki

Shrek 2 - ciekawostki o kultowej produkcji. Film kończy 20 lat!

2024-05-19 20:29

"Shrek 2" miał swoją światową premierę w 2004 roku. Bardzo szybko okazało się, że produkcja w żaden sposób nie ustępuje oryginałowi i udało się jej powtórzyć sukces pierwowzoru. Film do dziś cieszy się ogromną popularnością na całym świecie i jest niezwykle chętnie oglądany. Za kulisami kręcenia "Shreka 2" kryje się sporo ciekawostek!

W 2001 roku swoją premierę miała wyjątkowa animacja. Mowa o produkcji Shrek - historia ogra, który samotnie zamieszkuje bagno, gdy w jego życiu pojawiają się postaci, których obecność początkowo odrzuca, a które z czasem stają się jego rodziną, zyskała ogromną popularność na całym świecie. Film został nagrodzony Oscarem, a już trzy lata później do kin na całym świecie trafiła jego kontynuacja. Shrek 2, opowiadający dalsze przygody Shreka, Fiony, Osła, a szczególnie perypetie bohaterów w rodzinnym królestwie królewny i moment, gdy do paczki dołącza Kot w butach, bardzo szybko powtórzył sukces oryginału. Produkcja uzyskała tym razem dwie nominacje do Oscarów, rywalizowała także o Złotą Palmę w Cannes. Shrek 2 stał się najbardziej dochodową produkcją 2004 roku i do dziś cieszy się ogromną popularnością, a kolejne pokolenia widzów chętnie do niego wracają.

Taki będzie SHREK 5? Tego na pewno nie zabraknie | To Się Kręci #13

Ciekawostki o filmie "Shrek 2"

Już pierwsza część serii pokazała, że twórcy bardzo umiejętnie są w stanie umieścić w niej pewne smaczki, które będzie w stanie wyłapać tylko prawdziwe grono wiernych obserwatorów i fanów popkultury. Jakie ciekawostki kryją się za Shrekiem 2?

Muzyka, bijąca rekordy popularności

Głównym utworem, promującym film był kultowy już numer Accidentally in Love grupy Counting Crows. Nie każdy wie jednak o tym, że zespół był za ten kawałek nominowany do Oscara! Wielką popularnością cieszył się także cały soundtrack z produkcji, na który złożyły się piosenki takich artystów, jak David Bowie, czy Nick Cave. Album dotarł do Top 10 amerykańskiego Billboardu!

Pościg, którym żyła cała Ameryka

Kojarzysz scenę pościgu za Shrekiem, Osłem i Puszkiem? Straż królewska rzuciła się w pogoń za grupą, która przysłuchała się tajemniczej rozmowie Króla, Wróżki Chrzestnej i Księcia z bajki, a wszystko to zobaczyli przyjaciele głównych bohaterów, którzy natychmiast ruszyli im na pomoc. Okazuje się, że twórcom za inspirację posłużył... pościg, w jaki za O.J. Simpsonem ruszyła amerykańska policja. Sportowiec został oskarżony o zamordowanie swojej byłej żony i jej partnera. W oryginalnej wersji językowej pada wyrażenie "White Bronco", które odnosi się do uciekających, w 1994 roku autem takiej marki poruszał się Simpson.

Czyim głosem śpiewa Kapitan Hak?

Pojawiająca się w filmie postać Kapitana Haka dwukrotnie daje występ artystyczny. Nie każdy jednak zwrócił uwagę na to, że... śpiewa ona dwoma różnymi głosami! Za pierwszym razem postać wykonuje utwór Little Drops of Poison i słychać wtedy wokal Toma Waitsa, gdy jednak Hak wykonuje People Ain't No Good, pojawia się głos... Nicka Cave'a!

Ach, te oczy!

Wizerunek Kota w butach, który wielkimi oczami patrzy się, najpierw na Shreka, a następnie na Straż królewska, zmiękczając ich serca nie jest przypadkowy! Nawiązuje on do malarstwa Paula Klee, w dziełach którego oczy pełniły niezwykle istotną rolę!

Nie tylko "Mission: Impossible"!

Wszyscy z pewnością pamiętają słynną scenę, gdy Pinokio opuszcza się na linach do kanału, by ratować uwięzionych przyjaciół - nawiązanie do sceny z filmu Mission: Impossible jest tu bezdyskusyjne, w całej produkcji nie zabrakło jednak innych smaczków tego typu. Kot, wyskakujący z koszuli Shreka, niczym z jego brzucha? To uśmiech w stronę twórców Obcego. Obrączki Shreka i Fiony, wypalane w ogniu ze specjalnym napisem? Natychmiast wyłapali to na pewno fani Władcy Pierścieni. Puszek, tańczący w ostatniej scenie i oblewający się wodą? To nawiązanie do filmu Flashdance. Kot, chwytający szybko swój kapelusz spod zamykających się wrot? A co miało miejsce w filmie Poszukiwacze Zaginionej Arki? Fiona, ocierająca twarz swojemu mężowi z błota, niczym Mary Jane Spidermanowi, suknia księżnej, podnosząca się jak ta z filmu Słomiany Wdowiec Marilyn Monroe i wiele wiele więcej!

Co wiesz o Shreku? Rozwiąż quiz:

Co pamiętasz ze Shreka? Sprawdź swoją pamięć w quizie o kultowej animacji

Pytanie 1 z 10
Gdzie pierwszy raz spotykają się Shrek i Osioł?
Listen on Spreaker.