Oscary 2023 - znamy polskiego kandydata do statuetki!

i

Autor: AKPA Polski kandydat do Oscara 2023

Oscary 2023 - znamy polskiego kandydata do statuetki!

2022-08-30 15:48

We wtorek po południu poznaliśmy polskiego kandydata do Oscara! Tym razem do wyścigu o statuetkę zgłoszony został najnowszy film uznanego polskiego reżysera, w którym jedną z ról zagrał Tomasz Organek! Czy mamy szansę na uzyskanie nominacji i ostatecznie wygraną w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy?

30 sierpnia Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ogłosił, że decyzją komisji pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej oficjalnym polskim kandydatem do Nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy został film „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Amerykańska premiera „IO” odbędzie się na prestiżowym Festiwalu w Toronto już 13 września.

"IO" - najnowszy film Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara!

Dzieło Skolimowskiego to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. „IO” ma również szansę na Europejską Nagrodę Filmową, a we wrześniu powalczy o Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film zostanie pokazany przedpremierowo od 9 do 18 września w ramach przeglądu Konfrontacje Filmowe, a do regularnej dystrybucji kinowej trafi 30 września „IO" w kinach od 30 września.

EskaROCK Live! - Organek - Doppelgänger

Jak dobrze znasz polskie kino lat 80-tych? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Dokończ słowa piosenki Romka Wesołego z filmu “Miś” (1980): “Mam na…. domek”