Ilustracja do artykułu

i

Autor: freeimages/ Gabriella Fabbri

Gwarancje de minimis na lepszych warunkach

2020-04-22 16:47

Koronawirus wpływa nie tylko na zdrowie Polaków, lecz także na kondycję gospodarki. Firmy dotknięte trudną sytuacją związaną z koronawirusem mogą skorzystać ze specjalnych rozwiązań, takich jak gwarancja spłaty kredytu.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że nawet 100 tys. małych i średnich przedsiębiorstw dostanie możliwość uzyskania kredytu z gwarancją de minimis do wysokości 3,5 mln zł.

Czym jest gwarancja de minimis

To jedna z form pomocy publicznej, udzielana na zabezpieczenie spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego dla mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcy (MŚP). Nie jest to jednak dotacja pieniężna i nie wiąże się bezpośrednio z przekazaniem pieniędzy danej firmie. W związku z tym nie wiążą się z nią żadne skutki podatkowe.

Dzięki gwarancji de minimis przedsiębiorca może skorzystać z kredytów pomimo krótkiej historii kredytowej lub braku wystarczającego majątku na zabezpieczenie kredytu. Dodatkowo niższe są koszty zabezpieczenia i całkowity koszt kredytu. Taka forma pomocy jest szczególnie istotna dla najmniejszych przedsiębiorstw, które cierpią na brak kapitału i zabezpieczenia, którego mogą użyć jako gwarancji spłaty swoich kredytów.

Pozyskane dzięki kredytowi obrotowemu pieniądze przedsiębiorca może przeznaczyć na rozwój firmy, lecz także finansowanie bieżącej działalności, a więc m.in. na opłacenie rachunków, zakup towarów i usług czy opłacenie podatków, składek ZUS lub spłatę innego kredytu.

Gwarancja de minimis a korona wirus

Zmiany w gwarancjach de minimis są odpowiedzią na trudną sytuację polskich przedsiębiorców. Najważniejszą informacją jest zwiększenie maksymalnej wysokości gwarancji de minimis do 80 proc. kwoty kredytu. Do tej pory było to do 60 proc. kwoty kredytu i maksymalnie 3,5 mln zł, przy czym ta druga wartość się nie zmienia. Co ważne, za udzielenie gwarancji BGK nie będzie pobierał prowizji. Dodatkowo okres kredytu obrotowego z gwarancją jest wydłużony z 27miesięcy do 39 miesięcy.Informacje o aktualnym wsparciu dla firm możesz sprawdzić na www.bgk.pl