Chińsko-polskie trio POMPONIKA zaprasza na tropikalną wyspę

i

Autor: Materiały prasowe

Chińsko-polskie trio POMPONIKA zaprasza na tropikalną wyspę

2021-01-13 13:05

Stacjonujący w Warszawie chińsko-polski zespół Pomponika opublikował singel "Tropical Island".

Wokalistka Qinke Chang (Łucja):

To był dziwny rok i bardzo trudny czas. Zaczęliśmy doceniać drugiego człowieka, pielęgnować cenne uczucia, wspierać się nawzajem i budować nową "lepszą" przyszłość. W piosence śpiewają moi znajomi. Cztery osoby z różnych stron świata - Chin, Ameryki i Francji. Na wyróżnienie zasługuje wokal śpiewający nieangielską linię. Pochodzi ona od nigeryjskiego muzyka (nazywa się Egreat). "Tropical Island", połączyła wszystkie zakątki świata w jeden dźwięczny głos.

Co tam w środku gra? - Rammstein

Qinke przybyła z Chin, gdzie ukończyła Syczuańskie Konserwatorium Muzyczne. Po uzyskaniu magistra w zakresie teorii i kompozycji postanowiła rozpocząć własną muzyczną karierę. Przed przybyciem do Warszawy, przez ponad 10 lat mieszkała w mieście Chengdu. Występowała na wielu muzycznych festiwalach jako członek dużego zespołu, jednocześnie współpracując z lokalnymi muzykami na mniejszych scenach. Qinke z dużymi sukcesami występowała także na popularnych w Chinach aplikacjach online. Do tej pory ma ponad 100 tys. fanów na jednym z chińskich kanałów muzycznych online, który ją wspiera. Jesienią 2015 roku, Qinke przyjechała do Polski, gdzie założyła zespół Pomponika z Piotrem i oboje zaczęli tworzyć własną muzykę.

Piotr w szkole muzycznej grał na wiolonczeli i gitarze. Odtwarzanie muzyki klasycznej bawiło go dłuższy czas. Kilka lat temu doznał jednak olśnienia, że muzyka jako język powinna służyć wypowiadaniu własnych kwestii, a że najważniejszym instrumentem w kapeli jest bas i postanowił podążyć ścieżką gitarzysty - basisty.

Kompozycje Pomponiki odbiegają od standardowych. Zastosowanie elektroniki daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Styl Pomponiki podlega ciągłym zmianom i nie jest jeszcze zdefiniowany.

Wiosną 2017 roku zespół wystąpił kilka razy w Warszawie, aby otrzymać zaproszenie i wystąpić na międzynarodowym “Wiosennym Festiwalu” w Chinach, który odbywa się w kultowy klubie muzycznym „Poranny Dom” w Chengdu. Jako pierwszy zespół występujący na środkowej scenie, Pomponika zaprezentowała godzinny program, który był określany mianem „magicznego doświadczenia dla wszystkich”.

Ponadto Pomponika była supportem przed koncertami Renaty Przemyk, Kasi Kowalskiej oraz Króla. Zespół ma za sobą występy na dużych festiwalach: Las Festival, Powidz Jam Festiwal oraz Songwriter Łódź Festiwal, 15. Noc Kulturalna, kilka koncertów klubowych, wizyty w rozgłośniach radiowych: Trójka Polskie Radio i Czwórka, Radio RDC, Polskie Radio Dzieciom. Można go również usłyszeć w Chilli Zet. W styczniu 2020 roku Pomponika wystąpiła na żywo w programie Halo Polonia w TVP Polonia. 

Duet został laureatem konkursu "Będzie głośno" organizowanego przez Czwórka Polskie Radio (15.02.2019r. miała premierę konkursowa składanka „Będzie Głośno!”, na której jako jedyny zespół może pochwalić się dwiema piosenkami) oraz zdobył nagrodę specjalną przyznawaną przez ZAiKS w kategorii "muzyka". Ponadto Novika w swoim wydawnictwie: „No sugar RMX” zamieściła remix utworu „Unsafe”.

Od września 2020 roku do Pomponiki dołączył perkusista Paweł Kowalski (Latające Pięsci, Administratorr Electro, ex-Amarok). Wspólnie z nim stworzone zostały nowe aranżacje do już istniejących piosenek oraz całkiem nowe kompozycje. Z Pawłem udało nam się zagrać również kilka koncertów - online i stacjonarnie.