Od Rzeszowa przez Wrocław do Szczecina. Tournee ukraińskiej grup

Brio Band ujawnia ukraińska duszę

2023-09-24 21:51

Grają jak wirtuozi. Z wielkim zacięciem, a zarazem lekko i finezyjnie. Porywają publiczność. Ukraiński kwintet Brio Band odbywa właśnie cykl koncertów po polskich miastach. Nie przegapcie tego. Naprawdę warto.

Skrzypce, gitara, kontrabas, fortepian i cymbały (te prawdziwe, gdzie pałeczki uderzają w struny, a nie w klawisze). Do tego tradycyjna ukraińska bandura. Na tym strunowym instrumencie wspaniały popis solowy daje Dmytro Hubiak.Grają tradycyjną muzykę ukraińską, muzykę cygańską, ale także filmową i jazz. I jeszcze trochę klasyki.Wzruszenie miesza się podziwem dla wirtuozerii. I do tego skromność i pokora tak poruszająca u znakomitych artystów. Porywająco brzmią dźwięki choćby Czardasza Montiego czy dumki na bandurę. Smyczek w dłoni Tarasa Wybysza czy pałeczki miękko i błyskawicznie uderzające w struny rękami cymbalisty Ihora Bruhala po prosu zapierają dech.

Brio Band – jak głosi informacyjny folder – ujawnia „sekrety wielowymiarowej, śpiewającej i buntowniczej duszy narodu ukraińskiego”. Te aspekty duszy pokazali już w Katowicach, Bielsku-Białej i w Rzeszowie. Teraz przed nimi kolejne miasta Małopolski, Górnego i Dolnego Śląska, Wielkopolski, Lubuskiego i Zachodniego Pomorza.

25.09.2023 godz. 19 Kraków – Kawiarnio-księgarnia NIĆ

26.09 godz. 19 Gliwice – Centrum Kultury Victoria – Scena Bojków

27.09 godz. 19 Wrocław – Oratorium Marianum

28.09 godz. 19 Kąty Wrocławskie – GOKiS

29.09 godz. 18:30 Rawicz – Dom Kultury

30.09. godz. 17 Poznań – Dom Kultury Jędruś

1.10 godz. 17 Zielona Góra – ZOK Hygrozagadka

2.10 godz. 19 Szczecin - Klub After Ego

3.10 godz. 19 Szczecin – Stara Rzeźnia