Czy pamiętasz film Barwy ochronne? Rozwiąż quiz

i

Autor: Kadr z filmu "Barwy ochronne" (1976) - zdjęcia Edward Kłosiński Quiz z filmu "Barwy ochronne"

quizy

"Barwy ochronne" - pamiętasz film z lat 70.? Quiz z klasyka "kina moralnego niepokoju"

2024-06-14 12:57

Nie samymi komediami człowiek żyje! W czasach PRL do polskich kin trafiały także te poważniejsze w swojej wymowie produkcje, w sposób trafny, a przy tym nie do końca oczywisty, komentujące rzeczywistość tamtego okresu. Jednym z najwybitniejszych filmów tamtych czasów pozostają "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego. Jak dobrze znasz ten projekt? Rozwiąż quiz!

Krzysztof Zanussi należy do grona najwybitniejszych i najważniejszych polskich reżyserów. Pierwsze filmy tworzył już od początków lat 60., kluczowa okazała się być dla niego jednak kolejna dekada. To właśnie w latach 70. powstawać zaczęły filmy formacji artystycznej, znanej dziś pod nazwą "kino moralnego niepokoju". Projekty te miały demaskować wady systemu socjalistycznego często przez pryzmat prowincjonalnego miejsca akcji. Produkcje "kina moralnego niepokoju" krytykowały takie postawy, jak konformizm czy upadek więzi międzyludzkich. Jednym z najważniejszych filmów tej formacji artystycznej pozostają do dziś Barwy ochronne właśnie w reżyserii i według scenariusza Krzysztofa Zanussiego. Produkcja projektu miała miejsce w 1976 roku, a okres zdjęciowy trwał jedynie dwadzieścia dni i odbywał się w dużym pośpiechu, nie wpłynęło to jednak na walor artystyczny filmu. Barwy ochronne miały swoją premierę w kinach w Polsce pod koniec stycznia 1977 roku.

Cezary Pazura: Zbankrutowałem i siedziałem w kieszeni Olafa Lubaszenki | Mellina

"Barwy ochronne" - quiz z filmu

Film ten dziś cieszy się statusem kultowego i często wskazywany jest jako rodzimy przykład tzw. "kina kontrkultury". Jak dobrze znasz Barwy ochronne? 

Sprawdź się w quizie:

Czy pamiętasz film "Barwy ochronne"? Rozwiąż quiz

Pytanie 1 z 10
Na jakim obozie znajdują się bohaterowie filmu?