Andrzej Bieniasz nie żyje

i

Autor: screen facebook.com/pudelsiofficial

Andrzej Bieniasz nie żyje. Założyciel Pudelsów zmarł w wieku 67 lat

2021-01-20 11:50

Andrzej "Pudel" Bieniasz - muzyk, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów przegrał walkę z nowotworem. Miał 67 lat.

Andrzej Bieniasz zmagał się z chorobą nowotworową - rzadkim chłoniakiem z komórek płaszcza, którego leczenie niestety nie jest refundowane. W grudniu zeszłego roku wraz z siostrą - Iwoną Dobrowolską rozpoczęli zbiórkę na leczenie. Mimo wsparcia fanów założyciel Püdelsów przegrał walkę z rakiem i zmarł w wieku 67 lat. O śmierci znakomitego muzyka poinformował zespół Püdelsi na swoim oficjalnym fan page'i w serwisie Facebook.

Karierę muzyczną Andrzej Bieniasz rozpoczął w 1981 roku, kiedy to wspólnie z Piotrem Markiem oraz Andrzejem Potoczkiem założyli formację Düpą. Zespół działał kilka lat. W 1985 roku Piotr Marek odebrał sobie życie, co doprowadziło do zakończenia działalności kapeli. W tym samym roku pozostało muzycy powołali do życia zespół Püdelsi. Już rok później w Jarocinie wygrali kontrakt na nagranie albumu.

Ich debiutancki krążek Bela Pupa ujrzał światło dzienne w 1988 roku. Na płycie teksty zmarłego Piotra Marka zaśpiewali Kora i Maciek Maleńczuk. W tym samym roku Andrzej Bieniasz podjął decyzję o odejściu z zespołu. Siedem lat później Püdelsi reaktywowali się z Maciejem Maleńczukiem na wokalu. Przez kolejne lata zespół nagrał kilka płyt, które odbiły się szerokim echem na polskiej scenie muzycznej. W 2003 roku album Wolność słowa uzyskał status Złotej Płyty. Ostatni krążek w dyskografii zespołu to Madame Castr z 2008 roku. 

Najlepsze teksty Marka "Krzykacza" ze Złomowisko.pl