Zespoły, które inspirowały się rdzennymi kulturami. Zabawa w Indian czy powrót do korzeni?

2024-01-27 13:11

Przebieranki czy szczere inspiracja? Zdecydujcie!

Kiedy łączy się nowoczesną kulturę z tradycyjną może dochodzić do spięć. W USA często pojawia się obecnie w dyskusji termin „zawłaszczenie kulturowe”, czyli używanie elementów innych kultur bez szacunku dla tradycji, kontekstu i członków tej tradycji. Przykładem może być indiański pióropusz, który tak chętnie wykorzystywano tworzeniu kostiumów dla rozmaitych artystów. Tymczasem to nie jest kostium, tylko element czegoś znacznie większego i poważniejszego.

Każda kultura ma swoje święte symbole i umieszczanie ich w zupełnie dowolnym kontekście, czasem nawet odwrotnym do pierwotnego, może spowodować konflikt i dysonans. Jednak nie zawsze i dzieje się to także na rockowej scenie. Nie brakuje kapel, które sięgają po wręcz plemienną tradycję swoich braci i sióstr by na jej podstawie zbudować muzyczną opowieść.

Czy są w tym przekazie autentyczni, czy raczej chcą po prostu wpisać się w jakiś kolejny trend? Jaka jest granica między przysłowiową przaśną „cepeliadą”, a uczciwą inspiracją? Odpowiedź zostawiamy Wam, przedstawiając nasz zestaw kapel.

Nocny Kochanek: wciąż więcej facetów chce, żebym się rozbierał. Ale to się zmienia / Mellina #26