Płyty

i

Autor: Pixaby

muzyczne nowości

Zespół Satellite powraca! Wojtek Szadkowski przekazał ważne wieści i zwrócił się z prośbą o wsparcie

2024-05-06 11:23

Jedna z najlepszych na świecie formacji rocka neoprogresywnego - Satellite - powróci z nowym materiałem. Jest to wiadomość na którą fani czekali od 15 lat. Twórca, leader, kompozytor, autor tekstów, aranżer i współproducent wszystkich dotychczasowych albumów Satellite - Wojtek Szadkowski ogłosił rozpoczęcie pracy nad materiałem na piątą płytę Satellite o tytule „Fishing Silver Sparkles from the Starlight”.

Wojtek Szadkowski się nie zatrzymuje. Dopiero co wraz z zespołem Collage wydał świetnie przyjęty zarówno przez krytykę jak i publiczność, bijący rekordy sprzedaży album Collage - Over And Out (12.2022 r.), gdzie skomponował większość muzyki i napisał wszystkie teksty - teraz zaskakuje planami stworzenia nowej, długo wyczekiwanej płyty Satellite.

Na produkcję swojego kolejnego dzieła artysta postanowił iść z duchem czasu i zebrać środki inicjując crowdfounding. Zachęca swoich fanów do uczestnictwa w tworzeniu płyty za pomocą dedykowanej zrzutki na portalu zrzutka.pl. W zamian oferuje atrakcyjne nagrody i bonusy, w tym niecodzienną możliwość współtworzenia albumu - gościnnego pojawiania się darczyńcy w jednym z utworów na płycie.

Skąd pomysł na tą właśnie formę stworzenia albumu, wyjaśnia sam autor:

Najlepsze rockowe i metalowe albumy 2022 roku - Polska

Bardzo chciałbym zrealizować płytę na światowym poziomie i nie czuć ograniczeń z jakimi, głównie przez niewystarczający budżet, musiałem się zmagać w przeszłości przy pracy nad poprzednimi albumami, co skutkowało rezygnacją z niektórych pomysłów i rzutowało na jakość pracy oraz samego jej rezultatu. Zawsze musiałem iść na mniejsze lub większe kompromisy czego w muzyce nienawidzę. Teraz, tworząc kolejna płytę Satellite, chciałbym poczuć ten komfort tworzenia i pracować nad albumem na własnych warunkach.

Materiał na nową płytę już powstaje, interesująca wydaje się też informacja o możliwości zaproszenia do współpracy znanych i cenionych gości.

Szadkowski przyzwyczaił nas do nietuzinkowych, kompozycji, niezwykle bogatych i skomplikowanych aranżacyjnie, opartych na ciągłych kontrastach, a jednak niesłychanie melodyjnych. Jest to rock progresywny najwyższej próby. Niezwykle wygórowane oczekiwania towarzyszą więc nowej płycie, której będzie można spodziewać się w przyszłym roku. Co na to Wojtek?

Na pewno będzie to płyta nieco inaczej brzmiąca niż poprzednie płyty Satellite – inaczej skonstruowana, wnosząca nowe elementy do muzyki Satellite - dla mnie jest to reguła -każda kolejna płyta Satellite stanowiła w mojej opinii krok do przodu, była inna - i tak będzie w przypadku „Fishing Silver Sparkles from the Starlight”, jednak przy zachowaniu charakteru i tożsamości, za które fani tak bardzo cenią ten zespół.

O zespole

Wydany w roku 2003 debiutancki albumu Satellite "A Street Between Sunrise And Sunset" stał się sensacją dla fanów i krytyków rocka progresywnego w Polsce i na świecie którzy jednogłośnie uznali "A Street Between…" za jedną z najlepszych neo-progresywnych płyt na świecie (żródło: Progarchives.com). Kolejne albumy zespołu - "Evening Games" (2005), "Into The Night" (2007) i "Nostalgia" (2009) odniosły spektakularny komercyjny sukces przebijając debiutancki album, (Evening Games – 2 miejsce na oficjalniej liście najlepiej sprzedających się albumów polskich i zagranicznych w Polsce – Olista) i spotkały się z równie entuzjastycznymi recenzjami światowych mediów, co ugruntowało status Satellite jako jednego z najlepszych i najbardziej oryginalnych zespołów progrocka na świecie.

Wojciech Szadkowski to polski kompozytor, producent muzyczny, autor tekstów, perkusista, multiinstrumentalista. Uznawany za legendę, prekursora i wybitnego kreatora rocka neoprogresywnego w Polsce, którego wpływ na rozwój zarówno polskiego jak i światowego rocka neoprogresywnego jest niezaprzeczalny. Jego płyty niezmiennie odnoszą sukcesy na całym świecie, przyciągając uwagę fanów muzyki z różnych zakątków globu. Jego twórczość jest niezwykle różnorodna, wzbogacona o głęboką warstwę tekstową i muzyczną. Twórca zespołów, które zdefiniowały i definiują polską i nie tylko scenę rocka progresywnego a także znaczą trwale swoją obecność na światowych rynkach. Te zespoły to Collage, Satellite, Peter Pan, Strawberry Fields, Travellers. Z każdym rokiem i z każdym albumem Wojtek zachwyca tworzeniem muzyki która przetrwała próbę czasu, wciąż inspirując nowe pokolenia.

Oto nasz wybór najlepszych polskich płyt z 2022 roku: