Zespół Roxette powraca! Kto został nową wokalistką grupy?

i

Autor: Ibl/REX Features/East News Wielki powrót Roxette! Kto zastąpi Marie Fredriksson?

muzyczne wiadomości

Zespół Roxette powraca! Kto został nową wokalistką grupy?

2024-05-07 9:53

Dość zaskakujące wieści obiegły media na całym świecie. Okazuje się, że do wielkiego powrotu szykuje się zespół Roxette! Jedna z najbardziej znanych na świecie szwedzkich formacji przestała funkcjonować w 2019 roku, po śmierci wokalistki Marie Fredriksson. Teraz, pięć lat po tragicznym zdarzeniu, grupa wróci ze scenę - z nową wokalistką w składzie.

Zespół Roxette powstał w 1986 roku i od samego początku tworzyli go Marie Fredriksson (wokal i fortepian) oraz Per Gessle (wokal i gitara). Grupę uznaje się za drugą najbardziej znaną na całym świecie, pochodzącą ze Szwecji (oczywiście po zespole ABBA). Jeszcze przed utworzeniem formacji Marie i Per cieszyli się statusem popularnych muzyków na terenie rodzinnego kraju. Przełomem dla Roxette był rok 1990, kiedy to do kin na całym świecie trafiła komedia romantyczna Pretty Woman, na której to ścieżce dźwiękowej znalazł się utwór zespołu, It Must Have Been Love, który osiągnął ogromny sukces, docierając do pierwszego miejsca amerykańskiego Billboardu. Idąc za ciosem, w marcu 1991 roku duet wydał album Joyride, który stał się komercyjnym i krytycznym sukcesem na całym świecie, ugruntowując pozycję Marie i Pera na arenie międzynarodowej.

Zespół działał, praktycznie bez żadnych przerw, aż do 2019 roku, wydając łącznie dziesięć płyt. Niestety, w 2002 roku u Marie wykryto guza mózgu, którego udało się operacyjnie pozbyć, choroba jednak odcisnęła swoje piętno na formie artystki. Ostatecznie to właśnie nowotwór doprowadził do śmierci Marie - Fredriksson zmarła 9 grudnia 2019 roku w wieku 61 lat.

Muzyka rockowa lat 80-tych - zagranica. Albumy, które dziś są legendarne

Powrót Roxette i zapowiedź koncertów

Wydawało się, że wraz ze śmiercią Marie, na zawsze kończy się w historii muzyki rozdział pod tytułem "Roxette". Okazuje się jednak, że niemal równo pięć lat po odejściu artystki, Per zdecydował się reaktywować Roxette! Muzyk w trakcie prac nad swoim nowym albumem, Sällskapssjuk, który ukaże się jesienią tego roku, nawiązał współpracę z wokalistką Leną Philipsson. Ta układała się na tyle dobrze, że muzyk podjął decyzję o powrocie na światowe sceny właśnie pod szyldem "Roxette".

Grupa w nowym składzie zamierza koncertować, póki co na terenie RPA i Australii, na przełomie 2025 i 2026 roku. Pierwszą muzyczną zapowiedzią tej współpracy jest utwór tytułowy z nadchodzącego albumu Pera, który, co warte podkreślenia, nie jest sygnowany jako nowe wydawnictwo Roxette. Posłuchaj Sällskapssjuk poniżej. Sam Per zapewnia, że nie zakłada nowego duetu, gdyż wie, że nikt nie zastąpi Marie, głos Leny zrobił jednak na nim ogromne wrażenie, sama Philipsson zapewnia, że jest zaszczycona możliwością współpracy z Gesslem. Koncertowy skład Roxette uzupełnią Christoffer Lundquist, Magnus Börjeson, Magnus 'Norpan' Eriksson, Dea Norberg, Clarence Öfwerman i Jonas Isacsson.

Sprawdź się w quizie o zagranicznej muzyce z lat 80.

Jak dobrze znasz zagraniczną muzykę lat 80.? Van Halen, Guns N' Roses, Metallica i inni

Pytanie 1 z 10
Który polski artysta stworzył okładkę albumu "British Steel" Judas Priest?