Nergal

i

Autor: Lukasz Kalinowski/East News

Wiadomości

Zapadł wyrok ws. obrazy uczuć religijnych przez Nergala. Co zdecydował sąd?

2024-05-23 10:53

22 maja, w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe, zapadł wyrok w procesie Adama "Nergala" Darskiego, lidera zespołu Behemoth. Przypomnijmy, że na artyście ciążyły trzy zarzuty związane z obrazą uczuć religijnych.

Nergal. Zapadł wyrok ws. obrazy uczuć religijnych

Zapadł właśnie wyrok w sprawie obrazy uczuć religijnych przez Nergala w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku. Na liderze zespołu Behemoth ciążyły trzy zarzuty. Artysta został uniewinniony z dwóch z nich. W przypadku trzeciego, postępowanie warunkowo umorzono na okres dwóch lat.  

Przypomnijmy, że pierwszy zarzut dotyczył zdjęcia opublikowanego na Instagramie 24 grudnia 2016 roku, na którym widać było dwie rzeźby penisa z wizerunkami Chrystusa. Nergal wspomniany post opatrzył podpisem w języku angielskim, który po przetłumaczeniu brzmiał następująco: "Czy świętujecie już?".

Majka Jeżowska w Esce ROCK! Artystka o Dniu Matki, Nergalu, Pol'and'Rock Festival i vlogowaniu

Drugi zarzut miał związek z wpisem z marca 2017 roku. Muzyk, na opublikowanym zdjęciu, trzymał w ręku rzeźbę penisa z krucyfiksem. Ostatni z zarzutów dotyczył z kolei umieszczenia na Facebooku filmiku z okazji Dnia Kobiet w marcu 2018 roku. Lider Behemotha śpiewał w nim piosenkę dla dzieci "Marcowy kwiatek" i dodatkowo wymachiwał figurką penisa, na którym umieszczono ukrzyżowanego Chrystusa.

Tak jak już zostało wspomniane: Darski został uniewinniony z dwóch pierwszych zarzutów. Karolina Kozłowska, sędzia Sądu Rejonowego, w uzasadnieniu wskazała, że te "formy zachowania oskarżonego nie wskazują na to, że jego celem było obrażenie kogokolwiek". Ponadto dodała, że "pokrzywdzeni nie złożyli zawiadomienia od razu po publikacji wpisów". Nastąpiło to dopiero w trakcie składania zawiadomienia po czynie, którego Nergal dopuścił się w marcu 2018 roku, czyli rok po drugim wpisie. 

W przypadku trzeciego zarzutu sąd w Gdańsku uznał winę oskarżonego. 

W nagraniu z 8 marca 2018 r. oskarżony Adam Darski, co prawda nie przyjmuje obrazoburczej pozy, śpiewa dziecięcą piosenkę z intencją złożenia w ten specyficzny sposób życzeń kobietom, przy czym zamiast do mikrofonu, śpiewa do instalacji męskiego członka. W ocenie sądu oskarżony, wykonując piosenkę z okazji Dnia Kobiet, demonstracyjnie okazał lekceważenie i pogardę przedmiotowi kultu, poprzez stworzenie swoistej parodii. Poprzez ten występ ośmieszał ważne dla pokrzywdzonych wartości – powiedziała sędzia, cytowana przez Polską Agencję Prasową. 

Sąd orzekł wobec Adama "Nergala" Darskiego świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie 2 tys. zł. Muzyk nie był obecny w trakcie ogłaszania wyroku. 

Oto 5 ciekawostek o albumie "The Satanist" Behemotha: