Uli Jon Roth

i

Autor: Wikimedia Commons/Andreas Lawen, Fotandi

Wiadomości

Uli Jon Roth wskazał utwór Scorpions, z którego przez lata nie był zadowolony. "Nigdy wysoko go nie ceniłem"

Uli Jon Roth, były członek zespołu Scorpions, nie tylko grał na gitarze, ale również komponował. Ostatnio przyznał, że z jednego ze swoich utworów, przez wiele lat, nie był do końca zadowolony.

Były gitarzysta Scorpions o utworze, z którego nie jest zadowolony

Uli Jon Roth, który grał w zespole Scorpions w latach 1973-1978, był nie tylko świetnych gitarzystą, ale również zdolnym kompozytorem. Na czterech albumach grupy umieścił przecież kilka swoich utworów. 

Jednym z nich jest "The Sails of Charon", który znalazł się na krążku "Taken By Force" (1977). Był to, jak się później okazało, ostatni studyjny album Scorpions z Rothem w składzie, który zresztą jest dość udanym dziełem (pisaliśmy o tym szerzej w naszym zestawieniu, w którym wskazaliśmy najlepsze płyty w dorobku tego niemieckiego zespołu). 

Najsłynniejsze logo w historii rocka należy do The Rolling Stones. Jak powstało?

Roth, co dla wielu może być zaskoczeniem, nie był przez wiele lat do końca zadowolony ze wspomnianego utworu. 

– Nigdy jakoś wysoko go nie ceniłem. Wiedziałem, że ma świetną solówkę na gitarze, ale poza tym nigdy nie byłem do końca zadowolony z jego struktury. Dopiero później się dowiedziałem, ile ten numer znaczy dla wielu osób. Przyjrzałem mu się jeszcze raz i pomyślałem: "Hmmm, nadal nie podoba mi się jego konstrukcja" – powiedział Uli Jon Roth w wywiadzie dla "Rock Interview Series"

Gitarzysta postanowił więc trochę przy "The Sails of Charon" podłubać. 

– Zacząłem się tym bawić, stworzyłem różne orkiestrowe aranżacje dla orkiestry. I coraz bardziej mi się podobał. Zaczął żyć własnym życiem. Za każdym razem, gdy gramy ten utwór, brzmi on inaczej. Są tam wszystkie ważne elementy, ale wydłużamy środkową część. Teraz naprawdę mi się podoba, więc była to dla mnie dość długa podróż – dodał. 

Co ciekawe, muzycy Scorpions zagrali "The Sails of Charon" tylko raz (powyżej dowód tego wykonania). Dlaczego tak się stało? Postanowił to wyjaśnić sam Roth. – Próbowaliśmy tego na próbach i, niestety, ponieśliśmy porażkę. Myślę, że było to dla nich trochę zbyt wymagające technicznie.

Gitarzysta jednak postanowił sięgnąć po ten numer i grać go na żywo. – Pierwszy raz wykonałem tę piosenkę za czasów "Sky of Avalon", nawet w Electric Sun tego nie robiłem. W tamtym okresie omijałem piosenki Scorpions. Ale potem odkryłem niektóre z nich na nowo i wtedy zaczęliśmy grać chociażby "The Sails of Charon"

Rozwiąż quiz o zespole Scorpions:

Czy wiesz wszystko o zespole Scorpions? Sprawdź się w naszym quizie!

Pytanie 1 z 10
W jakim niemieckim mieście powstał zespół?