U2 zapowiedział nowy album! Znajdzie się na nim aż 40 utworów!

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Kurt Iswarienko U2 powraca z nowym wydawnictwem

U2 zapowiedział nowy album! Zespół prezentuje nową wersję "Pride (In The Name Of Love)"

2023-01-12 9:35

Od premiery ostatniego albumu studyjnego U2 mija w tym roku sześć lat. Fani już od kilku miesięcy obstawiali, że 2023 rok będzie tym, w którym formacja powróci z nowym wydawnictwem - tak się rzeczywiście stanie! We wtorek 10 lutego grupa ogłosiła premierę płyty "Songs of Surrender", na którą złoży się aż... 40 utworów! Światło dzienne ujrzał pierwszy utwór, promujący projekt - nowa wersja "Pride (In The Name Of Love)"!

Ostatni album studyjny U2 ukazał się w 2017 roku. Mowa o płycie Songs of Experience - początkowo miała być ona wydana jako "siostra-bliźniaczka" Songs of Innocence, jednak zdecydowano się ją zaprezentować jako osobne wydawnictwo. Tekstowo krążek ten to zbiór listów, pisanych przez lidera formacji, Bono, do ludzi i miejsc najbliższych jego sercu. Na Songs of Experience złożyło się trzynaście utworów, z czego cztery zostały wydane jako single. W ramach prac, grupa połączyła siły z innymi artystami, dzięki czemu na płycie pojawiły się duety z zespołem Haim, Lady Gagą, Julianem Lennonem Kendrickem Lamarem. 

Zespół U2 wyda nowy album w 2023 roku!

Fani zespołu spodziewali się, że w 2023 roku, a więc sześć lat po premierze poprzedniego albumu, grupa powróci z nowym wydawnictwem - tak też się stanie! We wtorek 10 stycznia formacja ogłosiła za pośrednictwem swoich social mediów wydanie szczególnego projektu. Już 17 marca 2023 roku swoją premierę będzie miał krążek Songs of Surrender  i złoży się na niego aż... 40 utworów! Nie będą to jednak nowe kompozycje, a piosenki, które U2 nagrało w ciągu całej swojej kariery, na nowo zinterpretowane i opracowane. Album ten jest niejako częścią całego projektu, który rozpoczął się wraz z premierą autobiografii Bono. Skąd decyzja o ponownym nagraniu swoich utworów? Grupa nie znajduje się w sytuacji podobnej do Taylor Swift, kiedy to stworzenie tzw. re-recordingów stało się dla amerykańskiej artystki jedyną opcją do odzyskania praw do stworzonych przez siebie kompozycji. W listach, skierowanych do fanów, The Edge napisał, że większość materiału U2 została napisana, gdy członkowie zespołu byli bardzo młodymi ludźmi, a teraz ma on dla nich zupełnie inne znaczenie. Bono pisał o tym projekcie we wspomnianej autobiografii, wskazując, że grupa zajęła się ponownym nagraniem swoich utworów w czasie pandemii. Poniżej oficjalna tracklista Songs of Surrender. 

Najlepsze rockowe i metalowe albumy 2022 roku - zagranica

Side 1: The Edge

 1. One
 2. Where The Streets Have No Name
 3. Stories For Boys
 4. 11 O’Clock Tick Tock
 5. Out Of Control
 6. Beautiful Day
 7. Bad
 8. Every Breaking Wave
 9. Walk On (Ukraine)
 10. Pride (In The Name Of Love)

Side 2: Larry

 1. Who’s Gonna Ride Your Wild Horses
 2. Get Out Of Your Own Way
 3. Stuck In A Moment You Can’t Get Out Of
 4. Red Hill Mining Town
 5. Ordinary Love
 6. Sometimes You Can’t Make It On Your Own
 7. Invisible
 8. Dirty Day
 9. The Miracle Of Joey Ramone
 10. City Of Blinding Lights

Side 3: Adam

 1. Vertigo
 2. I Still Haven’t Found What I’m Looking For
 3. Electrical Storm
 4. The Fly
 5. If God Will Send His Angels
 6. Desire
 7. Until The End Of The World
 8. Song For Someone
 9. All I Want Is You
 10. Peace On Earth

Side 4: Bono

 1. With Or Without You
 2. Stay
 3. Sunday Bloody Sunday
 4. Lights Of Home
 5. Cedarwood Road
 6. I Will Follow
 7. Two Hearts Beat As One
 8. Miracle Drug
 9. The Little Things That Give You Away
 10. 40

Faktem jest, że większość tej pracy została napisana i nagrana, gdy byliśmy grupą bardzo młodych mężczyzn. Te piosenki znaczą dla nas teraz coś zupełnie innego. Niektóre dorastały razem z nami. Z niektórych już wyrośliśmy. Ale nie straciliśmy z oczu tego, co skłoniło nas do napisania tych piosenek. Ich esencja wciąż jest w nas, ale jak ponownie połączyć się z nią, kiedy ruszyliśmy do przodu i rozwinęliśmy się? - brzmi fragment listu do fanów.

Nowa wersja "Pride (In The Name Of Love)"

W środę 11 stycznia zespół opublikował pierwszą zapowiedź projektu. Została nią nowa wersja utworu Pride (In The Name Of Love), który oryginalnie znalazł się na płycie  The Unforgettable Fire. Utwór ma zupełnie nową aranżację, stał się intymną balladą, śpiewaną ciepłym głosem Bono, częściowo zmieniono także tekst - drugi wers utworu brzmiał:

One man caught on a barbed wire fence / One man he resist / One man washed up on an empty beach / One man betrayed with a kiss.

Dziś wokalista śpiewa:

One man caught on a barbed wire fence / One man he resist / One boy washed up on an empty beach / One boy never will be kissed.