jak dziś rockuje?

U2 - ciekawostki o płycie “War” | Jak dziś rockuje?

2024-05-09 8:41

Zespół U2 powstał w 1976 roku, jednak jego debiutancki album ukazał się dopiero cztery lata później. To jednak nie "Boy" był przełomem w karierze grupy. Ten nadszedł dopiero trzy lata później, gdy formacja zaprezentowała swoją trzecią płytę. Krążek "War" na zawsze zdefiniował brzmienie U2 - jak dziś rockuje ten album?

W 1982 roku zespół U2 wciąż walczył o przebicie się. Grupa miała już na koncie dwie płyty - dobrze przyjęty debiut i nieco chłodniej odebrany October. Choć to teledysk do pochodzącego z tego krążka singla Gloria został pierwszym w karierze grupy, który emitowany był przez stację MTV, to przełomu wciąż nie było. Bono, The Edge, Adam i Larry chcieli więcej, mieli ogromne ambicje, postanowili więc pokazać, na co naprawdę ich stać. Choć nie mieli wsparcia i zrozumienia wytwórni, postanowili iść za głosem własnych serc.

U2 - 5 ciekawostek o albumie “War” | Jak dziś rockuje?

"War" - nagranie i wydanie płyty

W 1982 roku Bono ożenił się, a sierpień spędzał na miesiącu miodowym. Nie był to jednak typowy wypoczynek, gdyż muzyk, przebywając ze świeżo upieczoną małżonką na Jamajce, komponował, pisał teksty. Już miesiąc później zespół przybył do studia Windmill Lane Studios w Dublinie, gdzie po raz trzeci już wspierał ich producent Steve Lillywhite. Sesje trwały trzy miesiące, a Panowie mieli założenie, by stworzyć coś szczerego, ale przy tym muzycznie ostrzejszego, niż na dwóch poprzednich wydawnictwach. Zespół postanowił więc otwarcie zaprezentować swój pogląd na współczesny świat - Bono, Larry, The Edge i Adam dorośli wraz z wydaniem Boy, przeszli oczyszczenie duchowe na October i pokazali, że chcą być głosem wszystkich tych, którym nikt głosu nie udziela, właśnie na War, pokazując zupełnie nowe oblicze pacyfizmu, mające w sobie elementy niemal krucjaty.

Trzeci album studyjny U2 ujrzał światło dzienne 28 lutego 1983 roku. War spotkał się w przeważającej większości z bardzo pozytywnymi opiniami, a krytycy chwalili jego dopracowane aranżacje, pasję, zaangażowanie, wartościowe teksty. Co ciekawe, to brytyjscy dziennikarze krytykowali płytę, nazywając ją chociażby gorszą, niekompletną, eksperymentalną wersją Boy.

"War" - fakty o albumie U2

Dziś album ten ma status kultowego. W 1989 roku War zajął 40. miejsce na liście 100 największych albumów lat 80. magazynu "Rolling Stone". W 2003 roku magazyn umieścił płytę na 221. miejscu swojego zestawienia 500 najlepszych albumów wszech czasów. Zaktualizowana wersja listy z 2012 roku ponownie umieściła album na 223. miejscu. Do dziś płyta ta postrzegana jest jako jedna z najlepszych i najważniejszych w dyskografii zespołu. Jakie ciekawostki kryją się za War? Sprawdź naszą galerię na samej górze!

Poniżej za to zobacz, jakie fakty skrywa nie mniej słynny album U2 - "Zooropa":

Listen on Spreaker.