
George Harrison - 5 ciekawostek o albumie "All Things Must Pass" | Jak dziś rockuje?
U2 - 5 ciekawostek o albumie “War” | Jak dziś rockuje?
Oprawa graficzna
Zarówno okładka płyty, jak i pojedynczych singli przedstawiają zdjęcia twarzy dziecka, chłopca. Jest nim Peter Rowen, młodszy brat Guggiego, przyjaciela Bono i byłego członka Virgin Prunes. Chłopak po raz pierwszy pojawił się na coverze krążka Boy, jednak jego wizerunek w kontekście albumu War miał określone znaczenie. Bono uzasadnił, że najłatwiej byłoby umieścić na okładce np. zdjęcia czołgów, czy żołnierzy. Grupie zależało jednak na tym, by pokazać, że wojna łączy się nie tylko z fizycznością, ale także dotyka sfery emocjonalnej, mentalnej.
Tytuł
Tytuł albumu, "Wojna" w języku polskim, ma kilka znaczeń. Bono wyjaśnił, że w 1982 roku, gdy grupa nagrywała materiał, wojny miały miejsce niemal na całym świecie, w różnych jego częściach. Wybór tego słowa miał być dla odbiorców jak policzek i wyraźne zaznaczenie, że zespół nie zamierza milczeć i chować się za swoim miłym wizerunkiem. The Edge dodaje, że termin ten, niezwykle dosadny, został wybrany świadomie, by zwrócić uwagę ludzi na to, co właśnie dzieje się na świecie.
Kompozycja o Solidarności
Pierwszym singlem z albumu został utwór New Year's Day. Kompozycja osiągnęła ogromny sukces krytyczny i komercyjny na całym świecie, a jej tekst został zainspirowany ruchem "Solidarność", który powstał jako opozycyjny dla władzy komunistycznej w 1980 roku. Początkowo Bono pomyślał ją jako piosenkę miłosną dla swojej żony, jednak "Solidarność", o której na początku lat 80. mówił cały świat, zwróciła jego uwagę na tyle, że zmienił tekst i poświęcił ją dla ruchu.
Komercyjny sukces
War był pierwszym albumem U2, który otrzymał złoty certyfikat w Stanach Zjednoczonych. Zespołowi udało się zbić ze szczytu brytyjskiej listy przebojów Michaela Jacksona i jego kultowy Thriller.
Kulisy "Sunday Bloody Sunday"
Sunday Bloody Sunday to jeden z najsłynniejszych utworów U2. Kompozycja opowiada o rzeczywistym wydarzeniu. 30 stycznia 1972 roku w Irlandii miała miejsce tzw. "Krwawa niedziela". Tego dnia brytyjscy żołnierze zabili czternastu uczestników pokojowego marszu protestacyjnego przeciwko prawu umożliwiającemu internowanie każdego Irlandczyka podejrzanego o terroryzm oraz przeciwko zakazowi organizowania demonstracji i zgromadzeń publicznych.