Twórca okładki ostatniej płyty Megadeth pozywa zespół! O co chodzi?

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Travis Shinn Megadeth pozwani przez twórcę okładki najnowszej płyty

Twórca okładki ostatniej płyty Megadeth pozywa zespół! O co chodzi?

2023-02-09 15:20

Członkowie Megadeth są w opałach. Choć do tej pory w kontekście albumu mówiło się wyłącznie w samych superlatywach i udało mu się uniknąć kontrowersji, to te nadeszły cztery miesiące po premierze. Okazuje się, że twórca okładki "The Sick, the Dying... and the Dead!" zdecydował się pozwać formację. Dlaczego?

Megadeth właśnie znaleźli się w centrum skandalu. Dave Mustaine i spółka zostali pozwani przez twórcę okładki albumu The Sick, the Dying... and the Dead! Brent Elliott White grafik, projektant i ilustrator, zdecydował się złożyć pozew w jednym z nowojorskich sądów twierdząc, iż nie otrzymał on wynagrodzenia za wykonaną pracę. White opowiedział, że przedstawiciele grupy skontaktowali się z nim na początku 2020 roku, by omówić koncepcję graficzną wydawnictwa. Nie podpisano wtedy żadnej umowy, a artysta dalej pracował nad projektem. W ciągu kolejnych miesięcy dochodziło do kolejnych spotkań i kontaktów, w wyniku których wprowadzano kolejne poprawki. W kwietniu 2021 roku ostatecznie wybrano okładkę płyty, rok później zaś zespół skontaktował się z artystą, by ten stworzył projekty graficzne na nadchodzącą trasę Megadeth. White postanowił w tym momencie przypomnieć o umowie i braku zapłaty za już wykonaną pracę. Przedstawiciele formacji obiecali zająć się tematem, jednak sprawa ucichła. 

Gdy światło dzienne ujrzała okładka, White nadal pozostawał bez zapłaty, a do tego nie został wpisany jako autor grafiki. Wtedy skontaktował się z wytwórnią zespołu, jednak wciąż nie otrzymał zapłaty, a koncepcje graficzne jego autorstwa zaczęły być wykorzystywane na coraz większą salę, m.in. w teledyskach. Wtedy to zdecydował się złożyć pozew.

Czego domaga się White?

Artysta złożył pozew przeciwko zespołowi, UMG twierdząc, iż te świadomie naruszyły nowojorską ustawę Freelance Isn't Free Act o prawach autorskich, która wymaga wykonywania pracy artystycznej na podstawie umowy o wartości minimum 800 $. White domaga się odszkodowania za poniesione szkody, wypłaty zysków a także nakazu sądowego, który uniemożliwiłby zespołowi i wytwórni dalszego korzystania z grafiki jego autorstwa.

Megadeth - najsłynniejsze numery legendy thrash metalu / Eska Rock