jak dziś rockuje?

Twisted Sister - 5 ciekawostek o albumie “Stay Hungry” na 40-lecie | Jak dziś rockuje?

2024-05-10 9:33

Czasem na wielki sukces trzeba poczekać - bywa, że nawet ponad dekadę. Na własnej skórze przekonał się o tym zespół Twiested Sister, dla którego przełom w karierze nadszedł dopiero w 1984 roku, dwanaście lat po powstaniu. "Stay Hungry" idealnie trafił jednak w okoliczności i atmosferę, jaka panowała wtedy na rynku muzycznym.

Historia zespołu rozpoczyna się pod koniec 1972 roku, kiedy to w grudniu John Segall, dziś dużo bardziej znany jako Jay Jay French, został członkiem grupy Silver Star, która miała być odpowiedzią New Jersey na The New York Dolls. Gitarzysta nalegał jednak, zarówno na zmianę nazwy formacji, jak i nieco jej stylistyczno-muzyczny kierunek. Doprowadziło to do pewnych zmian w składzie i narodzin tego, co dziś świat zna jako Twisted Sister.

Zespół bardzo szybko zaczął koncertować, a wokalistą był w nim wtedy Frank "Rick Prince" Karuba. Ten jednak pewnego razu nie pojawił się na koncercie, a grupa... rozpadła się! Ostatecznie jednak basista Kenny Neill  postanowił zebrać skład, który znowu zaczął grać - Twisted Sister powoli znikali jednak na tle innych grup. Nieco zmieniło się to w 1976 roku, gdy nowym głosem formacji został Dee Snider. Po jego dołączeniu ponownie zmienił się skład projektu, ale też jego brzmienie, które stało się nieco bardziej heavy metalowe. Kolejne lata to głównie następne zmiany w składzie, poszukiwanie swojego charakteru i próba znalezienia wytwórni płytowej. Twisted Sister zadebiutowali w końcu w 1982 roku EP-ką Ruff Cutts, a jeszcze w tym samym roku ukazał się pełnoprawny album - Under the Blade, wyprodukowany przez Pete'a Waya z UFO. Choć nie był on najlepszej jakości, to udało mu się zyskać sporą popularność na brytyjskiej scenie alternatywnej, co doprowadziło do grania supportów przed Motörhead, występu w programie "The Tube", aż w końcu podpisania kontraktu z Atlantic Records, który wydał kolejny album formacji, You Can't Stop Rock 'n' Roll. Już on przyniósł przebój, I Am (I'm Me), ale przełom miał dopiero nadejść.

Muzyka rockowa lat 80-tych - zagranica. Albumy, które dziś są legendarne

Nagranie i wydanie albumu "Stay Hungry"

Grupa postanowiła pójść za ciosem i bardzo szybko po wydaniu drugiej płyty rozpoczęła sesje nagraniowe do kolejnej. Choć proces nie należał do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych, głównie ze względu na brak chemii z producentem Tomem Wermanem, to Twisted Sister udało się stworzyć coś, co okazało się być przełomem, nie tylko w ich karierze, ale w muzyce gitarowej lat 80. w ogóle.

Trzeci album studyjny formacji ujrzał światło dzienne 10 maja 1984 roku jako Stay Hungry. Płyta okazała się kolosalnym sukcesem, przede wszystkim komercyjnym, sprzedając się w ciągu roku od premiery w liczbie ponad dwóch milionów egzemplarzy. Co ciekawe, na trasie, promującej krążek, Twisted Sister wspierała... bardzo młodziutka Metallica! Jakie jeszcze ciekawostki skrywa Stay Hungry? Sprawdź w galerii na samej górze artykułu!

Poniżej sprawdź ciekawostki o albumie "The Joshua Tree" U2:

Listen on Spreaker.