Tom Verlaine nie żyje. Legenda post-punka, lider Television miał 73 lata

i

Autor: Screen z Instagrama/television__band - fot. Janette Beckman Nie żyje muzyk Television

Tom Verlaine nie żyje. Legenda post punka, lider Television miał 73 lata

2023-01-30 9:54

Początek 2023 roku nie przestaje witać nas kolejnymi, niezwykle przykrymi informacjami. W sobotę 28 stycznia świat obiegła informacja o śmierci Toma Verlaine'a. Muzyk dał się poznać jako lider post punkowego zespołu Television oraz artysta solowy. Smutne wieści potwierdziła Jesse Paris Smith, córka Patti Smith. Tom Verlaine miał 73 lata.

Przykra wiadomość o śmierci Toma Verlaine'a dotarła do zagranicznych mediów w sobotę 28 stycznia. Wieści te w rozmowie z "The New York Times" potwierdziła Jesse Paris Smith, córka Patti Smith. Artystka i zmarły byli w związku w latach 70., przyjaźnili się także i współpracowali już po rozstaniu. Artysta odszedł w wieku 73 lat w wyniku krótkotrwałej choroby, nie podano jednak do informacji publicznej, o jaką przypadłość chodzi.

Tom Verlaine - legenda post punka

Tom Verlaine urodził się jako Thomas Miller 13 grudnia 1949 roku. Już w młodym wieku rozpoczął naukę gry na fortepianie, następnie zaś na saksofonie. Co ciekawe, początkowo zupełnie nie interesowała go gitara, zmieniło się to po obejrzeniu jednego z występów The Rolling Stones, a jego styl, włączający elementy jazzowe, wyróżniał go na tle innych. Poza muzyką, Verlaine interesował się także malarstwem i poezją, chcąc rozwijać się artystycznie przeniósł się do Nowego Jorku, wtedy też przyjął pseudonim, pod którym zyskał sławę. Na początku lat 70. współzałożył zespół Television, który uchodzi za jedną z najważniejszych grup wczesnej sceny post punkowej w Nowym Jorku i którego debiutancki album, Marquee Moon, wskazywany jest jako jedno z najważniejszych ery punk. Po rozpadzie formacji, Tom skupił się na karierze solowej i współpracy z innymi artystami, m.in. Patti Smith, Jamesem Ihą czy Jeffem Buckleyem. 

Muzycy rockowi, którzy odeszli w 2022 roku