Anthony 'Top' Topham nie żyje. Założyciel The Yardbirds miał 75 lat

i

Autor: Screen z YouTube/ UKRockHistory Nie żyje założyciel The Yardbirds

Anthony 'Top' Topham nie żyje. Założyciel The Yardbirds miał 75 lat

2023-01-26 10:31

Styczeń 2023 roku nie oszczędza świata muzyki rockowej. W środę 25 stycznia media obiegła informacja o śmierci Anthony'ego "Topa" Tophama - uznanego gitarzysty, współzałożyciela legendarnego zespołu The Yardbirds. O odejściu artysty poinformował jego przedstawicie w oświadczeniu. Topham zmarł w wieku 75 lat.

W środę 25 stycznia media na całym świecie obiegła kolejna już w ostatnich dniach, niezwykle przykra informacja. W wieku 75 lat zmarł Anthony "Top" Topham - uznany gitarzysta, specjalizujący się w stylistyce bluesowej, współzałożyciel i pierwszy gitarzysta rytmiczny legendarnego zespołu The Yardbirds. O śmierci artysty poinformował w specjalnym oświadczeniu jego przedstawiciel. Wynika z niego, że muzyk odszedł w spokoju, w otoczeniu swoich najbliższych, w poniedziałek 23 stycznia. Poinformowano także, że przez ostatnie lata Top walczył z demencją.

Kariera Top Tophama

W wieku szesnastu lat Topham, wraz z kolegami ze szkoły średniej, basistą i gitarzystą Chrisem Dreją, wokalistą Keithem Relfem, basistą Paulem Samwellem-Smithem i perkusistą Jimem McCartym założył zespół The Yardbirds w którym pełnił funkcję gitarzysty prowadzącego. Grupa szybko została zauważono i zaproponowano jej liczne koncerty - chęć poświęcenia się muzyce spotkała się jednak z dezaprobatą rodziców Tophama, w wyniku czego zdecydował się on opuścić skład i poświęcić studiom artystycznym. Miejsce Anthony'ego w The Yardbirds zajął Eric Clapton. W kolejnym latach Top dalej zajmował się z muzyką, zarabiając na życie jako muzyk sesyjny - nawiązał współpracę z Dusterem Bennettem, a ich grupa grała u boku Marca Bolana. W 2013 roku Topham ponownie został członkiem macierzystej formacji, jednak skład opuścił już dwa lata później.

Muzycy rockowi, którzy odeszli w 2022 roku