David Crosby nie żyje. Legendarny muzyk folk rockowy miał 81 lat

i

Autor: Krister Nyman/Shutterstock/Rex Features/East News Nie żyje David Crosby

David Crosby nie żyje. Legendarny muzyk folk rockowy miał 81 lat

2023-01-20 10:02

Początek 2023 roku naprawdę nas nie oszczędza. W czwartek 19 stycznia, w późnych godzinach wieczornych czasu polskiego, cały świat obiegła informacja o śmierci Davida Crosby'ego. Legendarny artysta, współzałożyciel zespołów The Byrds i Crosby, Stills & Nash zmarł w wieku 81 lat, a przykrą informację potwierdziła jego żona.

W czwartek 19 stycznia, około godziny 23:00 czasu polskiego, media na całym świecie obiegła kolejna w ostatnim czasie, niezwykle przykra informacja. W wieku 81 lat zmarł David Crosby, legendarny muzyk folk rockowy, współzałożyciel zespołów The Byrds i Crosby, Stills & Nash (później Crosby, Stills, Nash & Young). Niezwykle przykrą wiadomość potwierdziła małżonka artysty w specjalnym oświadczeniu, nie podano w nim przyczyny śmierci. Crosby od dłuższego czasu mówił o pogarszającym się stanie swojego zdrowia, a jakiś czas temu oficjalnie zrezygnował z występów na żywo, mówiąc, że nie ma już sił na tę formę aktywności.

Z wielkim smutkiem informujemy, że po długiej chorobie odszedł nasz ukochany David (Croz) Crosby. Do samego końca był otoczony miłością przez swoją żonę i bratnią duszę Jan oraz syna Django. Chociaż nie ma go już z nami, jego człowieczeństwo i dobra dusza będą nas nadal prowadzić i inspirować. Jego dziedzictwo będzie nadal żyło dzięki jego legendarnej muzyce. Pokój, miłość i harmonia dla wszystkich, którzy znali Davida i tych, których dotknęła jego twórczość. Będziemy za nim bardzo tęsknić. Z szacunkiem i życzliwością prosimy o uszanowanie prywatności, w chwili, gdy przeżywamy żałobę i próbujemy poradzić sobie z naszą głęboką stratą. Dziękujemy za miłość i modlitwy - brzmi treść oświadczenia rodziny.

Muzycy rockowi, którzy odeszli w 2022 roku

David Crosby - legenda folk rocka

David Crosby urodził się 14 sierpnia 1941 roku, a jego ojcem był nagrodzony Oscarem operator filmowy Floyd Crosby. Z muzyką miał do czynienia od najmłodszych lat, jednak swoją pierwszą prawdziwą sesję nagraniową odbył w 1963 roku. Już rok później David dołączył do zespołu The Byrds i brał udział w nagraniach coveru utworu Mr. Tambourine Man, oryginalnie wykonywanego przez Boba Dylana. W 1967 roku, z powodu konfliktu z pozostałymi członkami grupy, Crosby opuścił skład. Już rok później założył on zespół Crosby, Stills & Nash, tworzony także przez wokalistę Stephena Stillsa i piosenkarza i autora tekstów Grahama Nasha. Formacja przez rok działała jako trio i w takim składzie wydała swój debiutancki album. W 1969 roku do zespołu dołączył Neil Young, a ten zaczął występować jako Crosby, Stills, Nash & Young. Pierwsza płyta, nagrana w tym składzie, to kultowa dziś  Déjà Vu. W wyniku wewnętrznych konfliktów, zespół rozpadł się w 1970 roku, w kolejnych latach dochodziło do ponownych spotkań - formacja wydała w sumie osiem albumów studyjnych i cztery krążki "live". W 1997 roku Crosby, Stills & Nash zostali włączeni do Rock and Roll Hall of Fame. David Crosby prowadził także karierę solową, w ramach której wydał osiem płyt, z czego, jak się okazało, ostatnia, For Free, miała swoją premierę w maju 2021 roku.