To prawdziwa koniunkcja gwiazd rocka! Paul Gilbert nagrywa hołd dla Dio

i

Autor: Production Partner / Lars Horstmann

To prawdziwa koniunkcja gwiazd rocka! Paul Gilbert nagrywa hołd dla Dio

2023-02-02 10:37

Gitarowy czarodziej, którego znacie choćby z nagrań Mr.Big zapowiedział właśnie wydanie płyty z piosenkami legendarnego wokalisty. Na krążku znajdą się kompozycje Rainbow, Black Sabbath i oczywiście zespołu DIO. W sieci pojawił się pierwszy, promujący wydawnictwo singiel: „Holy Diver”.

Jeśli chodzi o wprowadzanie do świata rocka i metalu epickich opowieści o bohaterach, potworach, starciach tytanów i magii – Dio był jednym z pionierów i do dziś pozostaje ikoną tego nurtu. Stylizowany na średniowieczną ilustrację smok z okładki Gilberta to podkreśla. Jednak już na pierwszym singlu pojawia się coś, co nas zaskoczyło, choć może nie powinno. Mamy w końcu do czynienia z jednym z najlepszych rockowych gitarzystów świata, który w projekcie G3 dzielił scenę z Joe Satrianim i Joe Petruccim. O co chodzi? Otóż kawałek… nie ma wokalu! Wszystkie wokalne partie, łącznie z chórkami, są zaaranżowane na gitarę.

- Gdziekolwiek jesteś Ronnie, niech żyje rock’n’roll – mówi w zapowiadającym płytę filmiku gitarzysta, nawiązując do przeboju „Long live rock’n’roll”, który Dio nagrał z zespołem Rainbow. Co ciekawe, dzieląc się z fanami wiadomością o nowej płycie Gilbert zagrał „Holy Diver”, a przynajmniej jego najlepiej rozpoznawalny fragment, na kontrabasie. Jak brzmi ten instrument, jeśli zagra na nim gitarzysta z metalowym przesterem? Tego trzeba posłuchać!

Na pomysł nagrania takiego materiału Gilbert miał wpaść przypadkiem. W rozmowie z Guitar World powiedział, że wydarzyło się to podczas jazdy samochodem. Zobaczył przechodnia w baseballowej czapce z nadrukiem Dio i wprawiło go to w taką spontaniczną radość, że postanowił od razu zabrać się do pracy. Znany z perfekcyjności i precyzji muzyk przyznaje, że niektórych technik musiał się „oduczyć” by odpowiednio odmalować dźwiękami frazy, których używał legendarny wokalista.

Wszystkie partie instrumentów nagrał Gilbert, z jednym tylko wyjątkiem. Perkusją zajął się jego przyjaciel, znany przede wszystkim jako muzyk sesyjny, nauczyciel i popularyzator gry na bębnach: Bill Ray. Płyta „The Dio Album” ukaże się 7 kwietnia nakładem Music Theories Recordings/Mascot Label Group. Znajdą się na niej następujące kompozycje. 

 1. Neon Knights
 2. Kill The King
 3. Stand Up And Shout
 4. Country Girl
 5. Man On The Silver Mountain
 6. Holy Diver
 7. Heaven And Hell
 8. Long Live Rock ‘N’ Roll
 9. Lady Evil
 10. Don’t Talk To Strangers
 11. Starstruck
 12. The Last In Line
Björk zagra w Polsce w 2023 roku! Koncerty rock i alternatywa