Klasyka

10 klipów heavy metalowych z lat 80-tych, których nie da się zapomnieć. Magia, miecz i muzyka

2024-03-03 12:35

Dla jednych to wyznacznik kiczu i tandety, dla innych esencja klimatu i prawdziwej muzyki. Lata 80-te to prawdziwy złoty czas heavy metalu w najróżniejszych odmianach. Twórców tego nurtu od początku inspirowała fantastyka, literacka i filmowa. Dlatego nie dziwi popularność nawiązań w teledyskach do takich opowieści. Niektóre zestarzały się dobrze, inne… no cóż, sami oceńcie.

Heavy metal to nie tylko muzyka, to także scenografia, kostiumy, charakterystyczne teksty. To rzeczywiście cała subkultura łącząca w sobie wpływy głośnej muzyki, dynamicznych, a czasem wręcz krzykliwych komiksów, potęgi brzmienia, ale i fizycznego ciała. Nie jest przypadkiem, że tak chętnie metalowi artyści nawiązywali do „Conana” i innych opowieści o wojownikach, sami trenowali na siłowniach. Heavy metal miał być odpowiedzią na przeintelektualizowany rock, na słabych hippisów, których wołania o pokój nie zmieniły świata. Marzenia o sławie, chwale i potędze można było skanalizować słuchając heavy metalowych piosenek, bo po dwóch wojnach światowych nikt już się nie łudził, że wojna może być piękna, honorowa i taka, jak na kartach awanturniczych powieści.

Zobaczcie 10 teledysków heavy metalowych, które są naprawdę potężne. Czy dzisiaj także robią wrażenie? Na temat teledysków można dyskutować, ale muzyka jest wciąż wspaniała! Przekonajcie się sami.

Muzyka rockowa lat 90-tych - zagranica. Kultowe krążki z tego okresu