The Cranberries

i

Autor: Materiały prasowe

muzyczne nowości

The Cranberries - wielki przebój zespołu w nowej odsłonie

2024-07-10 12:49

Będący kwintesencją stylu The Cranberries hit „Linger” doczekał się rozmarzonego remiksu autorstwa Iainan Cooka z CHVRCHES. Singiel ujrzał światło dzienne nakładem Island/UMe. Artysta wzbogacił wspaniały indie rockowy oryginał o bogato zaaranżowane orkiestracje.

Iain wykonał świetną robotę. Całkowicie zmienił oblicze utworu, tworząc świeżą i optymistyczną wersję tego klasyka – komplementuje artystę perkusista Cranberries Fergal Lawler.

Najlepsze wokalistki rockowe - zagranica

Zamiast stworzyć standardowy remix, Cook rozłożył piosenkę na części, a potem ponownie ją złożył, co przełożyło się na całkowicie nowe wrażenia odsłuchowe. Artysta starannie zachował linię wokali nieodżałowanej Dolores O’Riordan, oddając szacunek jej i jej głosowi.

Kiedy dostałem materiał, pierwszą rzeczą, którą zrobiłem, było przesłuchanie wyizolowanych ścieżek wokalnych Dolores. Usłyszenie ich po raz pierwszy było magicznym doznaniem. Byłem zszokowany intymnością i emocjami w jej śpiewie. Usiadłem z wyizolowanymi wokalami i przerobiłem akordy na partie pianina. Uważam, że to świetny punkt wyjścia przy robieniu remiksów, ponieważ pozwala otrząsnąć się z pewnych naturalnych skojarzeń, które masz z piosenką. Zwłaszcza jeśli – jak w tym przypadku – jest to piosenka, którą znam i kocham od ponad 30 lat – mówi Cook. 

Ian przerobił instrumentarium, odchodząc od psychodelicznego rockowego brzmienia lat 90., bardziej w kierunku odrodzenia psychodelicznego brytyjskiego folku z lat 60. i 70. („inne narkotyki, ale podobny sposób myślenia”). Artysta zadbał przy tym o to, by ostały się kultowe elementy piosenki („Zachowałem wspaniałą aranżację smyczkową z oryginału. Musiałem wyciąć i dołożyć kilka dźwięków, by współpracowały z nowymi akordami, ale myślę, że ruch oryginału pozostał nienaruszony”). – Oryginalny wokal Dolores także został zachowany. Brzmi tak pięknie, momentami jakby bezbronnie. Jestem przekonany, że pokochałaby tę wersję – mówi Lawler.

Historia przeboju

Wydany w 1993 r. „Linger” był drugim singlem z przełomowego debiutu irlandzkiej grupy „Everybody Else Is Doint It, So Why Can’t We?”, który uzyskał status pięciokrotnej platyny w USA i podwójnej w Wielkiej Brytanii. Redakcja „Billboardu” nazwała go „będącym czystą poezją tęsknym klejnotem z lat 90.”. Recenzent Pitchforka określił „Linger” mianem „kondensującej każdy etap bólu serca, trwającej cztery i pół minuty popowej perfekcji”. „Linger” było najwyżej notowanym amerykańskim singlem zespołu, docierając do czwartego miejsca na liście Billboard Alternative Airplay i pozostając w zestawieniu Billboard Hot 100 przez imponujące 24 tygodnie.

Cyfrowa EP-ka zawiera dwie wersje remiksu – standardową i skróconą, a także oryginał. Całość jest dostępna także w Dolby ATMOS.

Oto 5 najbardziej rozpoznawalnych utworów grupy The Cranberries: