Ten występ na Eurowizji 2024 zaszokował, ale też zachwycił widzów! Kim są Bambie Thug?

i

Autor: Martin Meissner/Associated Press/East News Zespół, który podbija Eurowizję 2024 - o Bambie Thug

eurowizja 2024

Ten występ na Eurowizji 2024 zaszokował, ale też zachwycił widzów! Kim jest Bambie Thug?

2024-05-10 10:57

Tydzień eurowizyjny trwa, a wielkimi krokami zbliża się jego punkt kulminacyjny, czyli finał! W tym niestety zabraknie polskiej reprezentantki, wokalistki Luny, serca widzów i jurorów podbiła jednak Bambie Thug, reprezentująca Irlandii. Występ tej charakterystycznej gwiazdy jest jednym z najczęściej komentowanych - kim w ogóle jest Bambie Thug?

Tydzień eurowizyjny powoli zbliża się do końca. Już w sobotę o 21:00 rozpocznie się finał tegorocznej Eurowizji, w której zaprezentują się reprezentanci m.in. Chorwacji, Finlandii, Ukrainy czy Portugalii. Niestety, tym razem w Wielkim Finale święta europejskiej muzyki zabraknie reprezentantki naszego kraju, a tą w tym roku była wokalistka Luna, której to kompozycji The Tower nie udało się wystarczająco podbić serc widzów i jurorów z innych krajów.

Zupełnie inaczej sytuacja się ma w przypadku Irlandii, którą reprezentuje charakterystyczna postać, ukrywającą się pod równie interesującym pseudonimem - Bambie Thug. Ta początkowo wzięła udział w "Eurosong 2024", czyli krajowych preselekcjach, które wygrała, zarówno w głosowaniu widzów, jak i jury, dzięki czemu wraz z piosenką Doomsday Blue, wybrana została na oficjalnego reprezentanta Irlandii w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji, który w tym roku odbywa się w Malmö w Szwecji. Bambie Thug zaprezentowała się we wtorkowym pierwszy półfinale, a występ ten jest do tej pory jednym z najczęściej komentowanych i nadal budzi ogromne emocje, ze względu na swój "diaboliczny", ale przy tym prześmiewczy i naprawdę zapadający w pamięć klimat. Jednych zaszokowała, innych zachwyciła - i to na tyle, by zakwalifikować się do wielkiego finału - kim więc właściwie jest Bambie Thug?

Nie obchodzi nas Eurowizja. Blind Channel dla Eski Rock

Kim jest Bambie Thoug?

Bambie Thug tak naprawdę nazywa się Bambie Ray Robinson i urodziła się 6 marca 1993 roku. Gatunek muzyczny, jaki wykonuje określa jako "ouija-pop", który zdaje się czerpać z muzyki pop, punk, metalowej, hardcore czy nu metalowej. Robinson miała zacząć śpiewać już jako dwuletnie dziecko, a oficjalny rynkowy debiut zaliczyła w 2020 roku, gdy została ujęta jako gość w piosence duetu Fike and Fabich. Debiutancki singiel jako Bambie Thugh wydała w marcu 2021 roku, a numer Birthday zainspirowany został uzależnieniem od środków odurzających. Do piosenki powstał również niezwykle charakterystyczny klip, który wzbudził ogromny skandal i w nieocenzurowanej wersji trafił na irlandzkie strony pornograficzne. W kolejnych miesiącach gwiazda wydawała kolejne kompozycje, równie mocno zainspirowane osobistymi przeżyciami. W maju 2021 roku Bambie Thug wydała swoją pierwszą EP-kę, Psilocyber, a kolejno światło dzienne ujrzały jeszcze dwie: High Romancy i Cathexis.

Zdecydowanym przełomem w karierze Bambie Thug był występ na wspomnianym wyżej "Eurosong 2024", który wygrała. Fakt ten spotkał się z bardzo dużym rozgłosem w rodzinnej Irlandii - niezwykle krytycznie do wyboru reprezentanta kraju na Eurowizji odniosły się zwłaszcza tamtejsze partie prawicowe, które dopatrywały się w występie elementów satanistycznych. Prawicowcy zorganizowali nawet petycję, mającą na celu dyskwalifikację gwiazdy przez zarzucanie jej wyśmiewanie irlandzkiej kultury narodowej. Tę podpisało jednak jedynie nieco ponad dwa tysiące osób, a Bambie Thug w reakcji na to wszystko przesłała swoich krytykom "światło i miłość". Tych głosów pozytywnych na wybór było dużo więcej, a te zwracały szczególną uwagę na charakterystyczną, niezwykle wyróżniającą się piosenkę, za sprawą której, jak wielu uważa, Irlandia może wygrać cały konkurs.

Eurowizyjny występ, o którym mówi cały świat

O eurowizyjnym występie Bambie Thug mówi dziś cały świat. Ten był dość prosty w swojej wymowie, jednak wszyscy zwrócili uwagę na jego dość niepokojący charakter, diabelskie rogi gwiazdy, makijaż, strój, czarną nakładkę na zęby, taniec w otoczeniu świec, a w końcu dwuczęściowy kostium, który Bambie Though ukrywała pod czarną sukienką. Ten utrzymany był w barwach flagi osób trans - sama gwiazda identyfikuje się jako osoba niebinarna i mówi o tym otwarcie od początku kariery.

Media na całym świecie zwróciły również uwagę na napisy na twarzy i ciele Bambie Thug. Ona sama przyznała, że te, napisane w piśmie Ongham, charakterystycznym dla czasów średniowiecznych, początkowo miały głosić hasła wolności i zawieszenia broni, co oczywiście odnosi się do konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Jak jednak wyznała, organizatorzy zmusili ją do zmiany tego przesłania. Bambie Thug by podkreślić swoje wsparcie dla Palestyńczyków, już w trakcie trwania konkursu, wydała cover utworu Zombie The Cranberries, którego możesz posłuchać poniżej.

Czy Bambie Thug wygra tegoroczną Eurowizję 2024? Przekonamy się o tym już w sobotę 11 maja!

Oto nasz wybór nu metalowych albumów wszech czasów: