Ten program wyznaczał trendy w rocku i metalu. Oto lista jego hitów

i

Autor: Pixabay

Ten program wyznaczał trendy w rocku i metalu. Oto lista jego hitów

2023-06-06 11:46

Dawno, dawno temu, kiedy MTV zajmowało się muzyką i potrafiło wpływać na gusta dzieciaków USA i Europy nie brakowało tam rocka. Co więcej, znalazło się też miejsce dla ostrzejszych form gitarowego grania, które z czasem stało się prawdziwie kultowe. Na ten program każdego tygodnia czekały wygłodniałe grupy fanów metalu, bo właśnie z niego można było dowiedzieć się co w piekle piszczy. W Polsce także był bardzo ważny.

Nazywał się Headbanger’s Ball i funkcjonował na przestrzeni lat 1987-95. Charakteryzował się spontanicznością i luzem, brakiem ostrych scenariuszowych ram dla prowadzących, którzy mogli naprawdę po swojemu przedstawiać muzykę. Dzięki temu powstała naturalna platforma do promocji niezależnej muzyki, która pomogła wylansować się wielu naprawdę kultowym kapelom.

W pewnym momencie siła programu była na tyle duża, że zaczęto pod jego szyldem organizować trasy koncertowe, w których udział brały takie zespoły jak Anthrax, Exodus, Megadeth czy Helloween. W swoich najlepszych latach, czyli 1988-9, program był wydłużany i w pewnym momencie miał nawet 3 godziny czasu antenowego. To właśnie tutaj fani poznawali kolejne trendy w niezależnej i ostrzejszej muzyce: industrial, thrash, grunge i wiele innych. Headbanger’s Ball był także bramą dla wielu kapel do szerokiego rynku muzycznego. Zauważenie przezeń grupy mogło bardzo pomóc w promocji, o czym przekonał się polski Vader w 1993 roku. Wywiad, którego udzielili audycji, pomógł im dotrzeć do publiczności innych krajów, co z czasem doprowadziło do ogromnego sukcesu, między innymi w Japonii.

Możemy dziś przypomnieć sobie czasy, gdy w telewizji królowała gitarowa muzyka. Autorka lub autor tej listy zebrał aż 1215 piosenek, czyli wszystkie, które wyemitowane zostały w ramach programu i umieścił je na playliście w YouTube. Gorąco polecamy, bo oprócz klasyków znajdziecie tam wiele zapomnianych klejnotów rockowego i metalowego grania. Listę znajdziecie tutaj.

Tina Turner - najsłynniejsze utwory Królowej rock and rolla!