Ten muzyk nagrał album o Powstaniu Styczniowym. Możesz wesprzeć jego wydanie

i

Autor: YouTube

Ten muzyk nagrał album o Powstaniu Styczniowym. Możesz wesprzeć jego wydanie

2023-09-18 10:13

Gdybyśmy sporządzili zestawienie najpopularniejszych tematów tekstów rockowych i metalowych z pewnością historia miałaby bardzo wysoką pozycję. Pomijając najjaskrawszy przypadek, jakim jest sukces szwedzkiego Sabaton, już Iron Maiden w 1983 singlem „The Trooper” pokazało jak to można doskonale zrobić. W Polsce przykładem udanego romansu historii z rockiem jest „Powstanie Warszawskie” zespołu Lao Che. Czy o Powstaniu Styczniowym można opowiedzieć równie ciekawie?

W tym roku przypada 160. rocznica wybuchu zrywu styczniowego z 1863 roku. Polacy zbuntowali się przeciwko Imperium Rosyjskiemu, które nie tylko dławiło jakiekolwiek próby osiągnięcia niezależności od caratu (słynne „Panowie, żadnych marzeń” cara Aleksandra II), ale i brutalnie tłumiło patriotyczne manifestacje oraz stosowało branki do walki z konspiracją. Nie będziemy streszczać całości dramatycznych losów powstańców oraz ludności cywilnej. Z pewnością z lekcji historii pamiętacie przebieg i zakończenie tego zrywu.

Tymczasem 160 lat po tamtych wydarzeniach zdecydował się o nich opowiedzieć w zupełnie nowy sposób Radosław Sołek. To rzeszowski muzyk, związany między innymi z zespołem Malchus. Jako materiały inspirujące skorzystał on z pamiętników powstańców oraz obrazów przedstawiających ten czas. Na ich podstawie Sołek stworzył album opowiadający o Powstaniu Styczniowym w rock-metalowej oprawie. Dwanaście utworów utrzymanych jest w nowoczesnej stylistyce i spodoba się z pewnością tym, którzy lubią concept albumy. To wydawnictwo, którego warto słuchać w całości.

Płyta doczekała się wydania cyfrowego, w serwisie YouTube znajdziecie przygotowane do niej teledyski, a na muzykę traficie między innymi w serwisach Spotify, Tidal i Deezer. Jednocześnie jednak trwa zbiórka na fizyczne wydanie płyty. Jeśli chcielibyście wesprzeć artystę w stworzeniu nakładu płyt kompaktowych zajrzyjcie na stronę w serwisie Zrzutka.pl.

Najsłynniejsze antywojenne protest songi / Eska Rock