Ta gitara ma pomóc skazanej artystce. W akcji pomagają: Robert Plant, Roger Waters i inni

i

Autor: YouTube

Ta gitara ma pomóc skazanej artystce. W akcji pomagają: Robert Plant, Roger Waters i inni

2022-11-30 16:41

Nûdem Durak to kurdyjska pieśniarka, która skazano za muzykę. Tureckie władze uznały, że śpiewane przez nią kurdyjskie pieśni to dowód na członkostwo w organizacji terrorystycznej. Od siedmiu lat odsiaduje wyrok w tureckim więzieniu Mardin. Uwagę świata na jej los starają się zwrócić artyści z całego świata.

- Śpiewanie w języku kurdyjskim to dziedzictwo moich przodków – miała powiedzieć Durak telewizji Al-Jazeera tuż przed uwięzieniem – Moją jedyną zbrodnią jest tworzenie sztuki.

Artystka od wczesnego dzieciństwa wiedziała doskonale jaką drogą chce iść. W wieku 12 lat za pieniądze uzyskane ze sprzedaży obrączki swojej matki kupiła pierwszą gitarę. Na życie zarabiała ucząc muzyki w miejscowości Cizre. W 2009 została aresztowana po raz pierwszy. Przetrzymywano ją przez kilka miesięcy, jednak do procesu nie doszło. Kolejny areszt miał miejsce w 2012, a w 2015 roku skazano ją na 10 i pół roku więzienia. Rok później wyrok zmieniono na 19 lat. Jej najwcześniejsza data zwolnienia to 2034 rok.

Muzyka rockowa lat 90-tych - Polska. Tak brzmiał rodzimy rock w tej dekadzie!

Wedle bardzo skromnych informacji docierających z więzienia do wspierających ją osób wynika, że kobieta poddawana jest tam izolacji, szykanowaniu, a nawet torturom. Więzienna straż zniszczyła także instrument, który miała ze sobą.

Od 2016 roku trwa akcja z udziałem międzynarodowego grona artystów, którzy starają się zwrócić uwagę na dramatyczny los Durak. Udział w niej do tej pory wzięli między innymi: Peter Gabriel, Roger Waters, Noel Gallagher, Mark Knopfler, Marianne Faithfull, Nick Mason oraz Jean Michelle Jarre.

Roger Waters postanowił wysłać Durak swoją gitarę, na której zebrano autografy wspierających kobietę artystów. Akcję dokumentuje film, który polecamy Wam obejrzeć. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że instrument rzeczywiście dotrze do artystki i da jej nadzieję na szybkie uwolnienie.