Syd Barrett wydany na nowo! Nad projektem czuwa Jack White!

i

Autor: ANDY BUCHANAN/AFP/East News Albumy zalożyciela Pink Floyd zostaną wydane na nowo

Syd Barrett wydany na nowo! Nad projektem czuwa Jack White!

2023-07-12 11:35

Syd Barrett to dla fanów rocka lat 60. człowiek-legenda. Muzyk, wokalista, współzałożyciel zespołu Pink Floyd przegrał walkę z własnymi demonami i zaprzestał kariery muzycznej. Nim jednak tak się stało, Barrett wydał dwa, kultowe już, albumy solowe. Teraz zapowiedziane zostało wyjątkowe wydawnictwo z autorskimi kompozycjami artysty.

Syd Barrett był jednym z członków-założycieli legendarnego zespołu Pink Floyd. To własnie on był liderem, głównym kompozytorem, autorem tekstów i wokalistą na pierwszym etapie działalności grupy. Niestety, już w 1968 roku, rok po wydaniu debiutanckiego The Piper at the Gates of Dawn, Syd został wyrzucony ze składu ze względu na pogłębiające się uzależnienie i problemy psychiczne - zastąpił go David Gilmour. Tuż po tej sytuacji, Barrett postanowił skupić się na karierze solowej - w 1970 roku ukazały się jego dwa autorskie albumy - The Madcap Laughs Barrett. Niestety, po ich wydaniu muzyk wycofał się ze świata muzyki. Syd Barrett zmarł 7 lipca 2006 roku w wieku 60 lat.

Pink Floyd - 5 ciekawostek o albumie “The Dark Side of the Moon” | Jak dziś rockuje?

Wytwórnia Jacka White'a przypomina twórczość Syda Barretta

Teraz upamiętnienia twórczości Barretta podjęła się wytwórnia Third Man Records, której założycielem jest Jack White. To właśnie gitarzysta za pośrednictwem swoich social mediów poinformował, że zajmie się ona wydaniem specjalnego boksu, The Solo Works Of Syd Barrett, na który złożą się: wznowienia solowych albumów Syda, płyta z odrzutami, Opel z 1988 roku, a także - po raz pierwszy w historii - wspólne ich wydanie na winylu. Całość opatrzona będzie nową grafiką, autorstwa Grega Rutha, na wydanie specjalne trafi także prawdziwy rarytas - 7-calowy singiel Davida Gilmoura, zawierający dwie kompozycje Barretta, Dark Globe i Domino. Boks jest już dostępny w przedsprzedaży, która potrwa do 31 lipca.