Utwór z czasów T.Love Alternative zagrany na nowo! Kim są Muniek i NieTacyŚwięci?

i

Autor: Screen z YouTube/T.LOVE Utwór "Imperium" w wykonaniu projektu Muniek i NieTacyŚwięci

muzyczne nowości

"Święty" – nowy album Muńka Staszczyka w ramach serii Złotej Kolekcji już dostępny!

2024-05-22 15:46

Informacja przede wszystkich dla tych, którzy lubią wspominać, wracać do przeszłości, a do tego są otwarci na nowe wersje klasyków i uważnie przyglądają się temu, co dziś dzieje się na świecie. Wszystkie te aspekty spotykają się w wyjątkowej inicjatywie, za którą stoi projekt Muniek i NieTacyŚwięci!

Historia zespołu T.Love sięga 1982 roku. To właśnie wtedy w Częstochowie funkcjonować zaczęła kapela pod nazwą Teenage Love Alternative, a tworzyli ją początkowo: Muniek Staszczyk (śpiew, początkowo także gitara basowa), Janusz Knorowski (gitara elektryczna), Dariusz Zając (instrumenty klawiszowe) i Jacek Wudecki (perkusja) - wtedy jeszcze uczniowie IV LO w Częstochowie. Uznaje się, że grupa zagrała swój pierwszy koncert 30 kwietnia tego samego roku w domu kultury Stradom. W ciągu kolejnych lat grupa rozwijała swoją działalność, zmieniał się jej skład, występowała na festiwalach, m.in. w Jarocinie, dokonywała nagrań pierwszych utworów i kaset.

Tą pierwszą była Nasz Bubelon, która ukazała się w sierpniu 1984 roku. Trafiło na nią jedenaście utworów, a materiał został zarejestrowany podczas występu formacji, właśnie w Jarocinie w tym samym roku. Wszystko to działo się jeszcze w czasach, gdy zespół działał jako T.Love Alternative (zmiana na T.Love nastąpiła dopiero w 1986 roku).

Muniek o nowej płycie T.Love : „No jara mnie to strasznie!”

"Imperium" zinterpretowane na nowo!

To właśnie na kasecie Nasz Bubelon znalazł się utwór, zatytułowany Imperium. Teraz, czterdzieści lat po premierze całego tego wydawnictwa, Muniek Staszczyk postanowił ponownie sięgnąć po wspomniany kawałek i zinterpretować go na nowo!

W środę 17 kwietnia premierę miała nowa wersja Imperium, za którą odpowiadają Muniek Staszczyk i Darek Zając, autorzy numeru. Panowie zaprosili do współpracy muzyków częstochowskiej sceny muzycznej, którzy zebrali się w projekt pod nazwą NieTacyŚwięci. Chęć nagrania kawałka na nowo pojawiła się gdyż, jak twierdzą sami zainteresowani, mimo tego, że właśnie kończy on 40 lat, to pozostaje przerażająco wręcz aktualny. Tak o całej sytuacji mówi sam Muniek Staszczyk:

Co prawda „Imperium” to utwór z 1984 roku z repertuaru T.Love Alternative i piosenka skończyła 40 lat, to pozostaje dziś przeraźliwie aktualna. Właśnie z uwagi na wciąż obowiązujące przesłanie razem z Darkiem Zającem zdecydowaliśmy się numer odświeżyć i zrobić do niego klip. Zaprosiliśmy do akcji naszych Ziomów i tak powstał projekt Muniek i NieTacyŚwięci. Enjoy!

Piosenka pojawiła się m.in na składance z kultowej serii "Złota Kolekcja", która dedykowana jest twórczości Muńka Staszczyka i która jest już dostępna.

W ciągu ponad czterdziestoletniej kariery Muniek nagrał dwie świetne płyty solowe (nagrodzone wieloma nagrodami, m.in. Fryderykami) i gościnnie zaśpiewał na kilkudziesięciu płytach i koncertach innych artystów. Kilka jego duetów stało się wielkimi przebojami (np. z Krzysztofem Krawczykiem czy Anną Marią Jopek), ale o wielu możemy nie pamiętać. Część z nich znajdziecie na "Świętym" (jak choćby piosenki nagrane z Myslovitz, Markiem Jackowskim czy z hiphopwcami z Zipery). Gratką jest premierowa piosenka "Imperium" nagrana pod szyldem Muniek i NieTacyŚwięci. Za wybór piosenek, ich kolejność i redakcję odpowiada dziennikarz Leszek Gnoiński, redaktor kilkunastu innych składanek tej serii (m.in. Lecha Janerki, Tomka Lipińskigo, Voo Voo czy Sztywnego Palą Azji).

Oto 10 najbardziej kultowych numerów T.Love:

Listen on Spreaker.