Stadion Narodowy tymczasowo wyłączony z użytkowania z powodu wady konstrukcyjnej! Co z koncertami?

i

Autor: Wojciech Olkusnik/East News Problemy z warszawskim Stadionem Narodowym

Stadion Narodowy wznawia działalność! Kiedy dokładnie będzie miało to miejsce?

2022-12-15 13:09

Tegoroczne Święto Niepodległości przyniosło nam bardzo zaskakującą i niespodziewaną informację. To właśnie tego dnia Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało, że warszawski Stadion Narodowy zostanie zamknięty do odwołania. Wszystkiemu winna była poważna wada konstrukcji, która miała powiększać się w bardzo szybkim tempie. Nieco ponad miesiąc później ogłoszono, że Narodowy wznawia działalność! Kiedy dokładnie będzie miało to miejsce?

Stadion Narodowy w Warszawie został wybudowany w latach 2008-2011, tuż przed piłkarskimi Mistrzostwami Europy, które odbyły się w 2012 roku. Obiekt powstał w miejscu Stadionu Dziesięciolecia. Stadion został oficjalnie otwarty 29 stycznia 2012 i od tamtej pory stanowi jeden z najważniejszych w Stolicy punktów, w którym odbywają się liczne konferencje, wydarzenia sportowe, kulturalne, koncerty i inne. W ciągu dziesięciu lat od powstania Narodowy stał się prawdziwą wizytówką Warszawy i jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Polsce.

Stadion Narodowy tymczasowo wyłączony z użytkowania z powodu wady konstrukcyjnej!

Niestety, po nieco ponad dziesięciu latach, dokładnie w dniu Święta Niepodległości, Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło, że obiekt zostanie tymczasowo wyłączony z użytkowania. Wszystkiemu winna była wada konstrukcyjna elementu dachu. Została ona odkryta podczas ostatniego, corocznego przeglądu konstrukcji stalowej dachu. W związku z rekomendacją wykonawcy obiekt zostanie tymczasowo zamknięty w celu dalszej konsultacji, zdiagnozowania przyczyny problemu i jego naprawy. Wiadomo, że odkryta wada była na tyle poważna, i powiększała się w szybkim tempie, zagrażała więc bezpieczeństwu ogółu, co uniemożliwiało wykorzystywanie Stadionu.

Rockowe koncerty w 2023 roku - na te zespoły czekamy najbardziej!

Zostałem dzisiaj poinformowany o tym, że w trakcie przeglądu konstrukcji stalowej Stadionu Narodowego wykryto wadę jednego z elementów, która zdaniem wykonawcy i projektanta uniemożliwia korzystanie w jakiejkolwiek formie ze Stadionu Narodowego do czasu jej głębszego zdiagnozowania i ewentualnie zastosowania jakichś rozwiązań zabezpieczających. W związku z tym podjęliśmy jedyną słuszną w tej sytuacji decyzję o natychmiastowym zamknięciu Stadionu Narodowego - poinformował podczas konferencji w prasowej w Dniu Święta Niepodległości Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki.

Stadion Narodowy wznawia działalność!

Wszyscy zadawali sobie pytanie, ile czasu potrwa wyłączenie Stadionu Narodowego z użytkowania, Ministerstwo nie było w stanie podać konkretnego okresu czasu, wskazując, że stan ten może potrwać od kilku tygodni do miesiąca, Bortniczuk zaznaczył jednak, że Stadion będzie zamknięty do momentu, aż nie będzie pewności, że korzystanie z obiektu nie zagraża bezpieczeństwu. Było to o tyle interesujące, że w przyszłym roku na Narodowym ma odbyć się wiele koncertów, m.in. Depeche Mode, P!nk czy Harry'ego Stylesa i już po zamknięciu miejsca ogłaszane były kolejne. 

Na szczęście wadę udało się naprawić na tyle szybko, że już w piątek 16 grudnia PGE Narodowy wznowi swoją działalność! To właśnie na ten dzień zaplanowano ponowne otwarcie bram Areny.

Wszystkie elementy bypassu odciążającego i zabezpieczającego wadliwy element konstrukcji dachu zostały założone i zgodnie z rekomendacją ekspertów stadion może wznowić swoją działalność. Przed nami jeszcze sporo pracy, ale bardzo cieszymy się z faktu, że znów będziemy mogli gościć Was na największym stadionie w Polsce! - brzmi oświadczenie.