Słynne „Blue Suede Shoes” sprzedane! Kwota aukcji POWALA!

i

Autor: ZacharyCulpin/Bournemouth News/S/Rex Features/East News Legendarne buty Elvisa Presleya sprzedane na aukcji

muzyczne wiadomości

Słynne „Blue Suede Shoes” sprzedane! Kwota aukcji POWALA!

2024-07-03 14:52

Nazywany był "Królem Rock and Rolla", na zawsze zmienił historię muzyki i światowej popkultury w szerokim ujęciu. Choć Elvis Presley zmarł prawie pięćdziesiąt lat temu, to jego legenda nie mija, a ogromną popularnością wciąż cieszy się wszystko, co z nim związane. Jak chociażby słynne "Blue Suede Shoes", właśnie sprzedane na aukcji za KOSMICZNĄ cenę!

Blue Suede Shoes to słynny rock and rollowy standard, napisany i nagrany po raz pierwszy przez amerykańskiego piosenkarza, autora piosenek i gitarzystę Carla Perkinsa w 1955 roku. Już rok później własną wersję kompozycji nagrał Elvis Presley i to właśnie ten cover, pochodzący z debiutanckiej, przełomowej płyty artysty, osiągnął status przeboju.

Choć nie jest jasne, o czyich dokładnie butach opowiada kompozycja - wersji jest wiele - to dziś najbardziej kojarzymy z nią te, właścicielem i nosicielem których był właśnie "Król rock and rolla". Muzyk bardzo często pokazywał się w tym konkretnym modelu na występach i w trakcie wywiadów w latach 50., w późniejszych latach Elvis podarował słynną parę swojemu przyjacielowi - teraz legendarne "Blue Suede Shoes" trafiły na aukcję!

Film "ELVIS" - co było prawdą, a co fikcją? 10 FAKTÓW I MITÓW | To Się Kręci #10

Pamiątka po Elvisie sprzedana!

Całkiem niedawno buty zostały wystawione na sprzedaż przez Henry Aldridge & Son Ltd. Licytacja zakończyła się 28 czerwca, a nabywca, którego tożsamość nie została ujawniona, zapłacił za nie imponujące 152 tysiące dolarów, czyli około 607 tysięcy POLSKICH ZŁOTYCH - stanowi to najdrożej przeprowadzoną sprzedaż przez ten konkretny dom aukcyjny! Choć pojawiły się obawy, czy aby na pewno na aukcji zakupić można oryginalne obuwie "Króla Rock and Rolla", to ich autentyczność potwierdził bliski przyjaciel Presleya, Jimmy'ego Velveta. Wcześniej legendarne "Blue Suede Shoes" były wystawiane w różnych muzeach.

Oto najsłynniejsze kompozycje Elvisa: