Sleep Token - kim jest zdobywający coraz większą popularność na całym świecie metalowy zespół?

i

Autor: Screen z Instagrama/sleep_token - fot. Adamross Williams Kim jest zespół Sleep Token?

Sleep Token - kim jest zdobywający coraz większą popularność na całym świecie metalowy zespół?

2023-02-10 12:42

Na rynku ciężkich brzmień pojawia się coraz więcej zespołów, które wskazuje się jako przyszłość rocka, metalu czy alternatywy. Jednak to o grupie Sleep Token od jakiegoś czasu mówi się najwięcej, a jej muzyka zdobywa coraz większą popularność na platformach streamingowych. Kim jest ta formacja i dlaczego warto mieć ją na uwadze?

Osoby interesujące się światem ciężkich brzmień raczej kojarzą nazwę Sleep Token już od dobrych kilku lat. Jednak to właśnie w ostatnich tygodniach na zespół ten zaczęły zwracać uwagę także media głównego nurtu powodując, że coraz więcej osób poszukuje odpowiedzi na pytanie, kim jest ta formacja i dlaczego zdobywa na całym świecie coraz większą popularność. 

Sleep Token to powstały w 2016 roku w Londynie zespół, grający muzykę z pogranicza metalu, metalu alternatywnego, post metalu a nawet pop metalu. Grupa zwraca dużą uwagę swoim wizerunkiem - ma ona postać kolektywu, na który składają się całkowicie zamaskowani muzycy, na czele których stoi frontman, ukrywający się pod pseudonimem Vessel. Praktyka, stosowana przez grupę, przypomina działania takich formacji jak Slipknot czy Ghost. Wszyscy jej członkowie noszą maski i zakrywające ciała peleryny. Tak naprawdę widoczne są jedynie ich stopy, gdyż zespół pojawia się na scenie na boso. To właśnie ta tajemniczość powoduje, że o Sleep Token mówi się coraz więcej.

Kim są Sleep Token?

Zespół wydał swój debiutancki singiel w 2016 roku, a niedługo później światło dzienne ujrzała pierwsza EP-ka grupy. W maju 2017 roku formacja podpisała kontrakt z Basick Records, za pośrednictwem której wydała swój drugi minialbum. Sleep Token zadebiutowali na żywo dopiero w lipcu 2017 roku, a ich widowisko, utrzymane w klimacie intymnego, ascetycznego performansu-rytuału, wzbudziło powszechne uznanie. Nic więc dziwnego, że zespół szybko zaczął występować na szeroką skalę. W 2019 roku ukazał się debiutancki album grupy, Sundowning, który zebrał pozytywne opinie krytyków. Okres pandemii okazał się być momentem wymuszonej przerwy, którą muzycy spożytkowali na tworzenie nowej muzyki - we wrześniu 2021 roku ukazał się drugi album formacji, This Place Will Become Your Tomb. Teraz ta przygotowuje się do premiery trzeciego projektu, Take Me Back to Eden. Do tej pory poznaliśmy już cztery utwory, które znajdą się na albumie, jednak to The Summoning bije rekordy popularności. 

Kompozycja ta ma ponad dwa miliony wyświetleń w serwisie YouTube, stała się także wiralem - obecnie zajmuje piątą pozycję na playliście Virval 50 - świat w serwisie Spotify. 

Sleep Token - nowa nadzieja światowego rynku ciężkich brzmień?

Zespół wytworzył wokół siebie określoną narrację, zgodnie z którą Vessel został odwiedzony we śnie przez starożytne bóstwo znane jako"Sleep", które obiecało mu chwałę, jeśli ten zgodzi się za nim podążać i będzie mu dedykował swoją muzykę. Cała ta tajemnicza otoczka powoduje, że formacja zyskuje coraz to nowych fanów, którzy tworzą już nawet małe społeczności, starające się dowiedzieć o członkach grupy jak najwięcej, odkryć ich tożsamość. Sprawy nie ułatwiają sami zainteresowani, którzy przez siedem lat obecności na scenie udzielili zaledwie... jednego wywiadu. Fanów muzyki ciągnie jednak do nowego, nieznanego, tajemniczego, a do tego naprawdę ciekawego i różnorodnego muzycznie, którego stylistyka może spodobać się fanom wielu różnych brzmień. 

Przedmiotem szczególnego zainteresowania jest tożsamość frontmana. Kim jest Vessel? Teorii jest kilka, jednak najpopularniejsza głosi, że jest to ktoś w rodzaju alter ego Roba Damianiego, wokalisty zespołu Don Broco. Internetowi detektywi zwracają uwagę nie tylko na podobne brzmienie wokalu Roba i Vessela, ale też fakt, iż kalendarz koncertowy Don Broco jest zawsze pusty w okresie, gdy koncertuje Sleep Token.

Najpewniej w końcu dowiemy się dużo więcej o całym tym tajemniczym projekcie. Na chwilę obecną zostaje nam cieszyć się jego muzyką i śledzić kolejne artystyczne kroki!

Przedstawiciele shock rocka! Oni uczynili z koncertów pełne grozy widowiska!