zestawienia

Ronnie James Dio - najsłynniejsze utwory legendy heavy metalu. Klasyki na zawsze!

2024-05-15 11:54

Ronnie James Dio uznawany jest do dziś za jednego z najlepszych i najbardziej wszechstronnych wokalistów, reprezentujących cięższe brzmienia. Muzyk znany jest z działalności w takich grupach jak Elf, Rainbow, Black Sabbath czy Dio. Choć artysta zmarł w 2010 roku, to jego muzyka nadal cieszy się dużą popularnością. My prezentujemy wam 8 najlepszych, naszym zdaniem, piosenek z udziałem Ronniego Jamesa Dio - sprawdźcie.

Ronald James Padavona, znany lepiej jako Ronnie James Dio, urodził się 10 lipca 1942 roku Portsmouth w rodzinie włoskiego pochodzenia. Już w wieku 5 lat rozpoczął on naukę gry na trąbce, a kilka lat później, będąc już w liceum, założył swój pierwszy zespół rock and rollowy. Jego kariera muzyczna na wielką skalę rozpoczęła się w 1957 roku, gdy wraz z innymi muzykami założył zespół The Vegas Kings. W kolejnych latach Ronnie był członkiem innych grup, jednak przełomem była formacja Elf, która stała się regularnym supportem przed występami Deep Purple. To właśnie wtedy Dio poznał Ritchiego Blackmore'a, z którym w 1975 roku stworzył popularny zespół Rainbow. Już cztery lata później jednak wokalista dołączył do legendarnego zespołu Black Sabbath, gdzie zastąpił Ozzy’ego Osbourne’a. Po opuszczeniu tej formacji artysta nie tylko zalożył swój własny zespół - Dio, ale też połączył siły z kolegami z Black Sabbath w ramach projektu Heaven and Hell. W 2009 roku Ronnie James Dio ogłosił, że choruje na raka żołądka, który ostatecznie doprowadził do jego śmierci 16 maja 2010 roku.

Metalowe albumy wszech czasów / Eska Rock

Ronnie James Dio - ikona heavy metalu

Dio na zawsze zapisał się nie tylko w historii muzyki, ale kulturze ogólnie. Powszechnie uważa się, że to właśnie on wymyślił gest znany jako Mano cornuta, czyli rogatą dłoń, która dziś uważana jest za symbol rockowych i heavy metalowych klimatów. Ronnie uważany jest także za jednego z najlepszych wokalistów w historii muzyki. On sam twierdził jednak, że nigdy nie brał lekcji śpiewu, a umiejętność oddechu zapewniły mu lekcje gry na trąbce. Artysta nagrał w ciągu swojej kariery wiele płyt i stworzył niezliczoną ilość świetnych numerów. My prezentujemy wam 8 najlepszych, naszym zdaniem, piosenek wokalisty - zajrzyjcie do naszej galerii na samej górze!

Sprawdź, jakie ciekawostki kryją się za albumem "Holy Diver":

Listen on Spreaker.