Roman Kostrzewski - powstała rzeźba artysty, która... w ogóle go nie przypomina!

i

Autor: Andrzej Wasilkiewicz/REPORTER Nietypowy pomnik Romana Kostrzewskiego

Roman Kostrzewski - powstała rzeźba artysty, która... w ogóle go nie przypomina!

2022-08-23 9:23

Rzeźba to kompozycja plastyczna bardzo często i chętnie wykorzystywana, gdy chce się kogoś upamiętnić, najczęściej pod postacią pomnika. W Polsce swoje reliefy mają chociażby Tadeusz Nalepa, Marek Grechuta, Krzysztof Klenczon czy Rysiek Riedel. W ten sam sposób postanowiono upamiętnić Romana Kostrzewskiego. W tym przypadku coś jednak poszło nie tak...

Roman Kostrzewski był polskim wokalistą, muzykiem i autorem tekstów, znanym przede wszystkim z działalności w zespole KAT. Powstała na przełomie 1979 i 1980 roku formacja uważana jest za prekursora brzmienia heavy metalu i thrash metalu w Polsce, obok grup TSA i Turbo zalicza się ją do tzw. "Wielkiej Trójcy Polskiego Metalu". Kostrzewski był członkiem zespołu do 2004 roku i to z nim w roli wokalisty powstały takie albumy jak Bastard, ..Róże miłości najchętniej przyjmują się na grobach czy Szydercze zwierciadło. W 2004 roku doszło do konfliktu w grupie, w wyniku którego Kostrzewski, wraz z perkusistą Ireneuszem Lothem odeszli i powołali do życia formację Kat & Roman Kostrzewski. Muzyk założył także w 2001 roku grupę Alkatraz, prowadził również karierę solową. Roman Kostrzewski zmarł 10 kutego b.r. w wyniku choroby nowotworowej.

Wywiadówka - Nergal

Roman Kostrzewski został upamiętniony pomnikiem, który... zupełnie go nie przypomina!

Po zawieszeniu pod koniec lat 80-tych działalności przez zespół KAT, Kostrzewski mocno związał się ze środowiskiem chorzowskiej "Leśniczówki", czyli jednego z najstarszych klubów muzycznych w Polsce. To właśnie tam w dniach 19-20 sierpnia miała miejsce szósta już odsłona festiwalu "Ku pamięci", podczas którego wspominano nieżyjących już, legendarnych polskich muzyków, m.in. Ryśka Riedla, Andrzeja Nowaka oraz właśnie Romana Kostrzewskiego. Na wieczór ostatniego dnia wydarzenia zaplanowano oficjalne odsłonięcie rzeźby polskiej legendy metalu. Niestety, drewniany relief, mający w założeniu upamiętniać Kostrzewskiego... w ogóle go nie przypomina. Rzeźbę zaprojektował i wykonał Ireneusz Wierzba, poniżej znajdziesz filmik, na którym zobaczysz ją w całości.