Roger Daltrey (The Who) o zagrożeniach dla muzyków ze strony sztucznej inteligencji. Czego dokładnie się obawia?

i

Autor: PA Wire/PA Images/EAST NEWS Muzyk The Who o sztucznej inteligencji w muzyce

wypowiedzi muzyków

Roger Daltrey (The Who) o zagrożeniach dla muzyków ze strony sztucznej inteligencji. Czego dokładnie się obawia?

2024-03-14 10:13

Temat sztucznej inteligencji w przestrzeni publicznej nie milknie. Osoby wykonujące różne zawody, skupiające się na różnych zajęciach, otwarcie mówią o swoich obawach wobec tego narzędzia i konieczności jego prawnego uregulowania. Wygląda na to, że do tej właśnie grupy należy Roger Daltrey z grupy The Who.

Temat sztucznej inteligencji pojawił się w przestrzeni publicznej już dawno, jednak to dopiero w ostatnich około dwóch-trzech latach wybrzmiał dużo, dużo głośniej. Wszystko to za sprawą pojawienia się Chata GPT, który stał się niejako już częścią naszej codzienności, a dla wielu nawet pewnym narzędziem pracy. Naukowcy, znawcy z całego świata zaczęli zwracać dużo większą uwagę na wszystko to, co dotyczy AI, apelując o konieczność odpowiedniego uregulowania tej sprawy, by narzędzie to stało się czymś dla ludzi przydatnym, a nie jawiło się jako coś, co niepokoi, grozi odebraniem pracy różnym zawodom w przyszłości.

W sposób szczególny sztuczna inteligencja dotyczy różnych dziedzin sztuki. Chat GPT i wiele innych podobnych narzędzi są w stanie w bardzo łatwy sposób generować grafiki, obrazy, teksty literackie, scenariusze, fabuły, a nawet całe utwory muzyczne. Takowe zaczęły pojawiać się w przestrzeni publicznej, dzięki czemu słyszeliśmy kompozycje "wykonywane" chociażby przez nieżyjących artystów i artystki czy dostawaliśmy duety, do których nigdy w historii nie doszło. O AI głośno było także w kontekście premiery ostatniego utworu The Beatles, a to dlatego, że do ukończenia Now and Then wykorzystana została technologia WingNut Films’ MAL, która umożliwiła wydzielenie z pozostawionej przez Johna Lennona demówki wokalu od instrumentów, przy jednoczesnym zachowaniu czystości głosu nieżyjącego artysty.

Muzyka rockowa lat 70-tych - zagranica

Frontman The Who o sztucznej inteligencji

Teraz głos w temacie sztucznej inteligencji zabrał Roger Daltrey. Wokalista grupy The Who był gościem podcastu Shaun Keaveny's Daily Grind, w którym to został właśnie zapytany o swoje odczucia wobec AI. Daltery nawołuje do tego, by przyglądać się uważnie sztucznej inteligencji i kontrolować to, co dzieje się w tym temacie, gdyż obawia się, że ma ona jednak siłę tak dużą, że może być nawet w stanie zniszczyć świat muzyki! Artysta powiedział, że owszem, ma pewne obawy wobec tej technologii, na dłuższą metę jest jednak przekonany, że ta nigdy nie będzie w stanie zastąpić muzyki, człowieka, a pewien jej element ostatecznie doprowadzi więc do jej upadku. Muzyk mu tu na myśli brak wrodzonej empatii, której urządzenie nie może odczuwać, a która, według niego, konieczna jest do życia na świecie wśród innych ludzi. 

To zniszczy przemysł muzyczny, jeśli nie będziemy ostrożni. Muzyka to inny język i nie powinniśmy pozwolić, aby sztuczna inteligencja kontrolowała ten obszar. Tu zawsze będzie zawarta empatia, a sztuczna inteligencja nie jest w stanie tego zrobić. Nigdy w to nie uwierzę, ale jeśli kiedykolwiek AI nauczy się okazywać empatię, to mamy przerąbane - mówi muzyk w podcaście.

Sprawdź nasz wybór najważniejszych zagranicznych rockowych i metalowych krążków z lat 70.