Sztuczna inteligencja

i

Autor: Rob Grabowski/Invision/East News, Pixabay/zdj. ilustracyjne

Wiadomości

Robert Smith, muzycy Pearl Jam i inni ostrzegają przed sztuczną inteligencją. "Należy powstrzymać ten atak na ludzką kreatywność"

Ponad 200 artystów podpisało się pod listem otwartym, który został opublikowany w sieci. Ma on związek ze sztuczną inteligencją. Robert Smith, muzycy Pearl Jam, Jon Bon Jovi i inni ostrzegają przed "drapieżnym" sposobem jej wykorzystywania. "Należy powstrzymać ten atak na ludzką kreatywność" – apelują.

Artyści ostrzegają przed sztuczną inteligencją

Ponad 200 artystów, w tym lider The Cure Robert Smith Billie Eilish czy muzycy Pearl Jam, podpisało się pod otwartym listem, w którym apelują o odpowiedzialne korzystanie ze sztucznej inteligencji. Przestrzegają też przed "drapieżnym" sposobem jej wykorzystywania i "atakiem na ludzką kreatywność". Wspomniany list został opublikowany 2 kwietnia przez organizację non-profit Artist Rights Alliance.

Pearl Jam - ciekawostki o albumie “Ten | Jak dziś rockuje?

Wierzymy, że sztuczna inteligencja wykorzystywana w odpowiedzialny sposób ma niezwykły potencjał w zakresie rozwijania ludzkiej kreatywności, która umożliwi rozwój nowych i ekscytujących doświadczeń dla fanów muzyki na całym świecie. Niestety, niektóre platformy i programiści wykorzystują sztuczną inteligencję do sabotowania kreatywności i osłabiania pozycji artystów, autorów piosenek, muzyków i posiadaczy praw – czytamy. 

Autorzy listu zwracają także uwagę na to, że niektóre firmy, bez pozwolenia, wykorzystują ich dorobek artystyczny, aby doskonalić tę technologię w zakresie tworzenia muzyki i tekstów. 

Wysiłki te mają bezpośrednio na celu zastąpienie dzieł ludzkich artystów ogromnymi ilościami "dźwięków" i "obrazów" stworzonych przez sztuczną inteligencję, co znacznie osłabiłoby pulę tantiem wypłacanym artystom. Dla wielu pracujących muzyków, artystów i autorów tekstów, którzy dopiero rozpoczynają karierę, byłaby to katastrofa – dodają artyści we wspomnianym liście. 

Borykają się oni bowiem z piosenkami masowo generowanymi przez sztuczną inteligencję. Twórcy ponadto apelują o to, aby położyć kres wykorzystywaniu podobizn i głosów profesjonalnych artystów ("Należy powstrzymać ten atak na ludzką kreatywność"). 

A tak brzmi podsumowanie listu podpisanego przez ponad 200 muzyków: – Wzywamy wszystkich twórców sztucznej inteligencji, firmy technologiczne oraz platformy i cyfrowe usługi muzyczne, aby zobowiązały się, że nie będą opracowywać ani wdrażać technologii, treści czy narzędzi opartych na sztucznej inteligencji do generowania muzyki, które podważają lub zastępują ludzki kunszt autorów piosenek i artystów lub uniemożliwiają nam godziwe wynagrodzenie za naszą pracę

Oto najsmutniejsze piosenki w historii muzyki [TOP10]: