Rick Rubin: Zupełnie nie znam się na muzyce

i

Autor: Mayer/face to face/0000466/Reporter Uznany producent twierdzi, że nie zna się na muzyce

wypowiedzi muzyków

Rick Rubin: "Nie znam się na muzyce"

2024-03-08 9:32

Rick Rubin to jeden z najbardziej uznanych producentów muzycznych na świecie. Ma on na swoim koncie współprace z największymi nazwiskami w branży, a do tego nie ograniczał się do gatunków. Jego praca przyczyniła się do popularności wielu gwiazd rocka. Mimo to Rubin twierdzi, że zupełnie nie zna się na muzyce!

Przygodę ze światem muzyki Rick Rubin rozpoczął bardzo wcześnie. W ostatniej klasie liceum założył on wytwórnię Def Jam Recordings, obecnie jedną z największych i najważniejszych na świecie, a następnie powołał do życia punkową kapelę Hose, której singiel był pierwszym wydanym przez nowo powstałą wytwórnię. Zainteresowania Rubina bardzo szybko powędrowały w stronę dopiero co rodzącej się sceny hip-hopowej. W 1986 roku producent rozpoczął pracę z zespołem Slayer i wyprodukował ich kultowy album Reign in Blood, uważany dziś za klasykę metalu - była to jego pierwsza współpraca z grupą, reprezentującą ten gatunek. Pod koniec lat 80. Rubin wyjechał do Los Angeles i założył kolejna wytwórnię, która podpisała kontrakty z takimi grupami jak Danzig czy The Four Horsemen. Najważniejszych współprac Rick Rubin podjął się na początku lat 90. - to właśnie on wyprodukował przełomowy dla Red Hot Chili Peppers album Blood Sugar Sex Magik, a w 1994 roku połączył siły z Johnnym Cashem nad kultowym wydawnictwem American Recordings. W ciągu swojej kariery producent współpracował z takimi artystami jak Joe Strummer, Mick Jagger, AC/DC, Metallica i System of a Down. 

Slipknot - jak przez lata zmieniały się teledyski zespołu?

Rick Rubin nie zna się na muzyce?

Choć muzyka, a przede wszystkim jej produkcja, towarzyszyły Rubinowi od naprawdę młodych lat, to jest on zdania, że... kompletnie się na tym nie zna! Producent udzielił ostatnio wywiadu w ramach programu 60 Minutes, emitowanego na kanale CBS, w ramach promocji swojej książki The Creative Act: A Way Of Being. Rubin został zapytany przez prowadzącego, czy potrafi grać na jakiś instrumencie, na co ten odpowiedział, że "ledwo" i dodał, że nie ma tak naprawdę umiejętności technicznych i nie zna się na muzyce. 

Skąd więc tak dobre rozeznanie w tak wielu gatunkach? Rubin powiedział, że zawsze pracuje w zgodzie ze sobą i robi po prostu to, co lubi, a artyści, którzy mu płacą, po prostu to doceniają. 

Sprawdź się w quizie o Red Hot Chili Peppers!

Red Hot Chili Peppers - jak dobrze znasz legendę funk rocka? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Jak nazywał się pierwszy gitarzysta Red Hot Chili Peppers?