Rekord sprzedaży winyli pobity! Tak dobrze nie było od ponad 30 lat!

i

Autor: Pixaby Ludzie znów chcą kupować winyle

muzyczne wiadomości

Rekord sprzedaży winyli pobity! Tak dobrze nie było od ponad 30 lat!

2024-04-19 11:39

O tym, że wraca moda na winyle wiadomo już od kilku lat. Co roku jednak tworzone są szczegółowe podsumowania, które mówią jasno - zainteresowanie "czarnymi krążkami" wciąż znacząco rośnie. Dowodem na to jest najnowszy raport, stworzony na terenie Wielkiej Brytanii - wskazuje on, że rekord sprzedaży winyli ponownie został pobity!

Podsumowania muzyczne 2023 roku już dawno za nami (my także stworzyliśmy kilka naszych redakcyjnych - znajdziesz je TU), czas teraz na te nieco bardziej techniczne, zwracające uwagę na sprzedaż konkretnych nośników - szczególnie istotne są pod tym względem winyle.

Nirvana - 5 ciekawostek o albumie "In Utero" | Jak dziś rockuje?

Sprzedaż winyli najwyższa od lat!

British Phonographic Industry – brytyjska organizacja non-profit reprezentująca interesy przemysłu muzycznego, istniejąca od 1973 roku, przedstawiła raport, skupiający się na sprzedaży krążków winylowych na terenie Wysp w 2023 roku. Wyniki mówią jasno - sprzedaż tego nośnika była w mijających miesiącach najwyższa od 1990 roku, czyli od ponad 30 lat! Do tego, sprzedaż winyli rośnie obecnie najszybciej w całej tej dekadzie - szacuje się, że w Wielkiej Brytanii sprzedano w 2023 roku aż 5,9 miliona sztuk płyt winylowych!

Najlepiej sprzedawało się wydanie na "czarnym krążku" albumu 1989 (Taylor's Version), drugie miejsce zaś należy do The Rolling Stones i ich świetnie przyjętego Hackney Diamonds. Fani tego typu nośników chętnie kupowali na Wyspach zarówno albumy wydane w 2023 roku, jak The Ballad of Darren Blur czy Memento Mori Depeche Mode, równie dużą popularnością cieszą się wciąż winylowe wydania klasycznych wydawnictw, chociażby legendarnego już Rumours Fleetwood Mac.

Jeśli zaś chodzi o sprzedaż płyt CD, ta utrzymała się na dość stałym poziomie, zachowując najmniejszy roczny spadek w latach 20. XXI wieku, dane wskazują także na rosnące zainteresowanie wydaniami muzyki na kasetach.

Sprawdź nasz wybór najlepszych zagranicznych krążków z 2023 roku: