Jak dobrze znasz polskiego rocka lat 60.? QUIZ dla znawców klasyki!

i

Autor: AKPA Co wiesz o polskim rocku lat 60.?

QUIZ

Quiz - co wiesz o polskiej muzyce rockowej lat 60-tych? Nie jest łatwo zdobyć 7/10!

2024-04-12 15:38

W latach 60. w Polsce narodził się rock. Choć nie było to jeszcze brzmienie, które znamy z zagranicznego rynku z tej samej dekady, to jednak rodzimy artyści nie pozostawali obojętni na zachodnie wpływy i dopasowywali je do polskich realiów na najwyższym poziomie. Co wiesz o polskiej muzyce rockowej tamtej dekady? Sprawdź się w quizie!

Rock rodzi się na polskich ziemiach w latach 60. Droga do tego gatunku prowadziła przez inne stylistyki - w brzmieniach pierwszych polskich zespołów, które można określić mianem rockowych, nie da się nie wyłapać wpływów m.in. bluesa, rythm and bluesa, rock and rolla, rockabilly, folku, psychodeli, a nawet rocka progresywnego. To wtedy na rynku działały takie grupy jak Czerwono-Czarni, Skaldowie, Niebiesko-Czarni czy Trubadurzy. Można śmiało założyć, że gdyby nie one, gatunek ten mógłby wyglądać w Polsce zupełnie inaczej. To właśnie te formacje położyły podwaliny pod historię rodzimego ciężkiego brzmienia, wylansowały solowych artystów, którzy w kolejnych latach stali się prawdziwymi ikonami rocka. Ten zaczął nabierać kształtu klasycznego pod koniec lat 60., by całkowicie eksplodować w kolejnym dziesięcioleciu - szczególnie istotny był z tej perspektywy rok 1969, kiedy to ukazał się debiutancki album grupy Breakout.

Najlepsi wokaliści rockowi wszech czasów - Polska

Co wiesz o polskiej muzyce rockowej lat 60.? Sprawdź się w quizie

Co wiesz o polskie muzyce rockowej lat 60.? O takich grupach jak Niebiesko-Czarni, artystach i artystkach jak Czesław Niemen i Karin Stanek, którzy tworzyli swoje kluczowe albumy w tamtej dekadzie? Sprawdź się w naszym quizie!

Jak dobrze znasz polskiego rocka lat 60.? QUIZ dla znawców klasyki!

Pytanie 1 z 10
Kto założył zespół Czerwono-Czarni?