Porcupine Tree najprawdopodobniej zakończy działalność w 2023 roku. Skąd taka decyzja?

i

Autor: LUKASZ SZELAG/REPORTER Zespół zakończy działalność po ponad 35 latach?

Porcupine Tree najprawdopodobniej zakończy działalność w 2023 roku. Skąd taka decyzja?

2023-01-03 12:38

Angielski zespół, założony przez Stevena Wilsona ponad trzydzieści pięć lat temu, przygotowuje się do wyruszenia w trasę koncertową. Dla fanów brzmienia tej grupy nie mamy dobrych wieści - być może będzie to ostatnia okazja, by zobaczyć ją na żywo. Steven coś, z czego wynika, że formacja najprawdopodobniej zakończy działalność w 2023 roku. Dlaczego?

Zespół Porcupine Tree został założony w 1987 roku przez Stevena Wilsona. Początkowo grupa działała jako solowy projekt muzyka, który zajmował się tworzeniem w pojedynkę, jednak już w 1993 roku doszedł on do wniosku, że brak mu pracy w środowisku zespołowym. Pierwszy skład zespołu utworzyli, poza Wilsonem, Richard Barbieri, Colin Edwin Chris Maitland. Pierwszy album, nagrany w tym składzie, to The Sky Moves Sideways z 1995 roku. W pierwszych latach funkcjonowania brzmienie projektu bardzo mocno oscylowało wokół rocka eksperymentalnego i psychodelicznego, a Wilson nie ukrywał inspiracji grupą Pink Floyd. W kolejnych latach stylistyka zmieniała się, pokazując takie gatunki jak rock alternatywny czy metal progresywny. Aktualnie Porcupine Tree ma na koncie jedenaście albumów studyjnych, z czego najnowszy, Closure/Continuatio, ukazał się w czerwcu 2022 roku. 

Porcupine Tree najprawdopodobniej zakończy działalność w 2023 roku

Grupa przygotowuje się do koncertów, promujących najnowsze wydawnictwo, które odbędą się latem 2023 roku. Steven Wilson postanowił napisać kilka słów do swoich fanów w ramach noworocznego wpisu. Artysta wspomniał o swoim nadchodzącym albumie solowym, fani jednak zwrócili uwagę na słowa, dotyczące przyszłości Porcupine Tree. Muzyk napisał, że serdecznie zaprasza na nadchodzące koncerty grupy, gdyż te będą najpewniej ostatnimi w jej historii. Fani odebrali ten fragment jako informację, iż najprawdopodobniej formacja zakończy w 2023 roku swoją działalność. Steven nie stwierdził jednak tego wprost, nie wyjaśnił także, z czego miałaby wynikać taka decyzja. 

Muzyka rockowa lat 90-tych - zagranica. Kultowe krążki z tego okresu