Polski prog-rock ma się dobrze. Pale Mannequin z nowym teledyskiem

i

Autor: dopamine.kp Zespół Pale Mannequin

Polski prog-rock ma się dobrze. Pale Mannequin z nowym teledyskiem

2022-12-01 11:40

Warszawska formacja w tym miesiącu wydaje swój trzeci album, zatytułowany "Toń". To zwrot w historii zespołu, pierwsza płyta z polskim tytułem i tekstami w rodzimym języku. To jednak nie koniec zaskakujących zmian: najnowszy teledysk powstał z udziałem sztucznej inteligencji.

Progresywny rock zawsze charakteryzował się przekraczaniem granic, poszukiwaniem nowych brzmień i nieoczywistymi zestawieniami. Wygląda na to, że na trzecim krążku Pale Mannequin podnosi poprzeczkę, bo jak wiadomo: w rodzimym języku pisać teksty zawsze jest trudniej. Oprócz tego muzycy zapowiadają eksperymenty stylistyczne.

Najlepsze wokalistki rockowe - zagranica

- Utwór „Ty tam, to ja” odchodzi od mrocznych i melancholijnych klimatów do jakich was przyzwyczailiśmy, nadając naszej muzyce wręcz taneczne brzmienie – piszą o swoim nowym dziele - Tak jak w życiu często bywa, lekkość jest tylko maską, którą zakładamy na co dzień, by ukryć prawdziwe emocje, tak w tym utworze dopiero tekst autorstwa Grześka mówi prawdę. Prawdę o wewnętrznej walce z samym sobą, która prowadzi do autodestrukcji.

Historia Pale Mannequin rozpoczyna się od solowego projektu gitarzysty Tomasza Izdebskiego. Z czasem „rozrósł się” do pełnowymiarowej koncertującej grupy. Za wspomniane teksty odpowiada Grzegorz Mazur, gitarzysta i wokalista. Oprócz tego znajdziecie w składzie Dariusza Goca (znanego choćby z Made in Warsaw oraz Lorien) oraz Jakuba Łukowskiego (grającego także w doom metalowej grupie Schema, a kiedyś w Surfstones). Na przełomie stycznia i lutego grupa ruszy w trasę, zatem będzie sporo okazji do zapoznania się z ich muzyką na żywo. Tymczasem obejrzyjcie ich najnowszy teledysk!