Pierwszy oficjalny album świąteczny Louisa Armstronga ujrzał światło dzienne!

i

Autor: Materiały prasowe Album świąteczny Louisa Armstronga

Pierwszy oficjalny album świąteczny Louisa Armstronga ujrzał światło dzienne!

2022-12-07 13:58

Kolekcja „Louis Wishes You A Cool Yule” zawiera świąteczne nagrania Louisa Armastronga oraz niepublikowane nagranie wiersza „A Visit From St. Nicholas” w oprawie muzycznej Sullivana Fortnera. Dodatkowo do sprzedaży trafiły niepowtarzalne i wyjątkowe bluzy, koszulki oraz t-shirty z podobizną legendarnego artysty. Pełną ofertę limitowanego merchu, dostępnego od 9 grudnia, można znaleźć na stronie muzyka.sklep.pl.

Podobnie jak sam Święty Mikołaj, Louis „Satchmo” Armstrong poświęcił swoje życie na sprawianiu szczęścia, przynosząc radość publiczności na całym świecie swoją grą na trąbce i brzmieniem charakterystycznego głosu. Jednak, mimo że nagrania Satchmo stały się częścią świątecznego kanonu, za życia artysty, nigdy nie ukazał się żaden jego świąteczny album. „Louis Wishes You A Cool Yule”, który trafił do sprzedaży 28 października nakładem Verve Records/UMe, prezentuje spójną kompilację świątecznych nagrań Armstronga, stając się jego pierwszym oficjalnym bożonarodzeniowym albumem.

Świąteczny Louis Armstrong

Od chwili śmierci Armstronga w 1971 roku, jego utwory stały się jednymi z najczęściej granych melodii w okresie świątecznym. Niezwykły dźwięk jego trąbki wciąż potrafi przebić się przez zgiełk nawet najbardziej ruchliwego centrum handlowego. „Louis Wishes You A Cool Yule” zawiera prawie cały świąteczny dorobek Armstronga: sześć singli nagranych w Decca z lat 50., w tym „Cool Yule”, „Christmas Night in Harlem” czy swingujący „’Zat You Santa Claus?”.

Na 11-utworowym albumie znalazły się również duety z ulubionymi wokalistkami Armstronga, Velmą Middleton („Baby, It’s Cold Outside”) i Ellą Fitzgerald („I’ve Got My Love to Keep Me Warm”). Już dziś można zobaczyć oficjalny teledysk do duetu Louisa i Elli, z ręcznie tworzonymi animacjami reżysera i animatora JonJona.

Kolekcję dopełnia hit Armstronga „What a Wonderful World”, który stał się czymś w rodzaju hymnu nadziei i w tym roku obchodzi 65. rocznicę powstania. W wydaniu znalazł się także wyjątkowy prezent dla fanów – niepublikowane wcześniej nagranie wiersza Samuela Clementa Moore’a „A Visit from St. Nicholas” („Noc Wigilijna”) w oprawie muzycznej nowoorleańskiego pianisty Sullivana Fortnera.

„Louis Wishes You A Cool Yule” dostępny jest w wielu formatach, w tym na 180-gramowym czerwonym winylu, na płycie CD oraz w wersji cyfrowej. Album zawiera komentarze autorstwa zdobywcy nagrody GRAMMY®, pisarza Ricky’ego Riccardiego, autora dwóch biografii Armstronga („Heart Full of Rhythm” i „What a Wonderful World”) oraz Dyrektora Zbiorów Badawczych z Louis Armstrong House Museum. Wszystkie 11 ścieżek zostało zmiksowanych w wersji Dolby Atmos i hi-res.

„Była obawa, że już nigdy nie zaśpiewam. To mój drugi debiut” - Damian Ukeje w Esce ROCK!!!

Louis Armstrong - legenda muzyki

Od chwili śmierci w 1971 roku spuścizna Louisa Armstronga jako jednego z najbardziej lubianych i wpływowych artystów jazzowych wszech czasów wciąż rośnie, a jego katalog nagrań pozostaje ponadczasowy. Urodzony w Nowym Orleanie Armstrong (1901-1971) rozpoczął karierę w latach 20., przenosząc swoje dixielandowe korzenie do Chicago, Nowego Jorku i Los Angeles. Zanim w latach 40. stał się gwiazdą o międzynarodowej renomie, ciężko pracujący wokalista, lider zespołu, aktor i trębacz spędzał prawie 300 dni w trasie każdego roku. Jednak stałym elementem jego koncertów był duch świąt Bożego Narodzenia.

Jak pisze Riccardi, kiedy Armstrong był dzieckiem, „nie miał czasu na spędzanie Bożego Narodzenia… życie wymagało od niego, aby porzucił szkołę i poszedł do pracy, gdy był jeszcze mały, aby pomóc utrzymać matkę i siostrę”. Jednak po ślubie z Lucille Wilson święta nabrały dla niego nowego znaczenia – szczególnie, gdy para była w trasie.

W związku ze zbliżającymi się świętami, Lucille kupiła małą choinkę i ustawiła ją w swoim pokoju hotelowym. Według Lucille, Louis po prostu spojrzał na nią i powiedział: To jest pierwsze drzewko świąteczne, w moim życiu”. Louis nie pozwolił Lucille wyrzucić choinki i nalegał, żeby zabrali ją ze sobą i trzymali przez całą trasę. Armstrongowie kontynuowali tę tradycję, a Lucille powiedziała później, że „ustawialiśmy choinkę i świąteczne dekoracje w każdym hotelu w jakimkolwiek kraju, w którym się znajdowaliśmy

Być może to właśnie zamiłowanie do Bożego Narodzenia skłoniło Armstronga do nagrania lektorskiego „A Visit from St. Nicholas”. Nagranie to zostało zarejestrowane kilka miesięcy przed śmiercią artysty, 26 lutego 1971 roku. Schorowany Armstrong nagrał je samotnie na swoim domowym magnetofonie szpulowym. Niezależnie od tego, czy Satchmo dawał fanom ostatni prezent, czy po prostu szukał pocieszenia podczas swoich ulubionych świąt, pewne jest, że nagranie i ten album zapewnią pełną moc świątecznej magii.