Ola Englund reaguje na słowa Nergala o współczesnej muzyce: Wynurzenia starego, metalowego...

i

Autor: Grzegorz Ksel/REPORTER Ola Englund w ostrych słowach o Nergalu

Ola Englund reaguje na słowa Nergala o współczesnej muzyce: "Wynurzenia starego, metalowego..."

2023-01-10 11:16

Szerokim echem odbiły się słowa Nergala, odnośnie stanu współczesnej muzyki. Część osób przyznała artyście rację, pojawiło się także sporo głosów, które zupełnie nie zgadzały się z obserwacjami Darskiego. Do tej pierwszej grupy zalicza się Ola Englund, który w dość nieoczekiwanych słowach powiedział, co sądzi o wynurzeniach muzyka.

Dość głośno było kilka dni temu na temat słów Adama "Nergala" Darskiego. Muzyk udzielił wywiadu magazynowi "Heavy", w którym wprost powiedział, co sądzi na temat współczesnej muzyki metalowej. Artysta orzekł, że dużo, aż za dużo, nowych albumów brzmi zbyt robotycznie, automatycznie. Swoim stanowiskiem Nergal skrytykował więc nadmierne korzystanie z komputerowych przeróbek, korzystanie z ugładzonej produkcji przy tworzeniu muzyki, co później wychodzi na jaw podczas występów na żywo, gdy utwory brzmią zupełnie inaczej. Darski jest zdania, że zbytnia dokładność czyni muzykę niewiarygodną, a błędy są elementem procesu twórczego i nie ma w nich nic złego. 

Zobacz także: Nergal: "99% muzyki dziś brzmi robotycznie". Ma rację?

Ola Englund reaguje na słowa Nergala o współczesnej muzyce

Teraz głos w dyskusji postanowił zabrać Ola Englund. Szwedzki gitarzysta, producent muzyczny, youtuber i właściciel kultowej marki Solar, znany jest z działalności w takich zespołach jak Feared, The Haunted czy Six Feet Under. Muzyk ma na koncie też dwa albumy solowe, z czego najnowszy, Starzinger, ukazał się w 2021 roku. Englund spełnia się obecnie przede wszystkim jako prowadzący swój własny kanał w serwisie YouTube, na którym opowiada o muzyce metalowej, sprzęcie, a także przeprowadza wywiady. 

To właśnie w jednym z odcinków swojej serii Ola odniósł się do słów Nergala. Gitarzysta zgodził się ze stanowiskiem lidera Behemotha, zaznaczając przy okazji, że ich stanowiska mogą być odbierane przez środowisko jako przestarzałe, wręcz konserwatywne. Englund powiedział też w odcinku iż wie, że gusta pokolenia się zmieniają i rynek nie jest pod tym względem jednolity. 

Wywiadówka - Nergal

Metalowe portale informacyjne mogą mnie zacytować, gdy powiem, że to słowa starego metalowego pierdnięcia – takiego jak ja. Całkowicie zgadzam się z tym, co on tutaj mówi. Faceci tacy jak ja i Nergal – lubimy, gdy coś się kręci. Mówiłem to wiele razy, że lubię pozostawiać błędy w albumach, ponieważ to błędy i rytmy czynią album wyjątkowym. Widzę, że Nergal dostaje dużo gó**a za swoje zdanie. Ale do pewnego stopnia zgadzam się z nim.- mówi Ola w odcinku swojego programu. 

Iron Maiden - co wiesz o legendzie heavy metalu? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Kto był pierwszym wokalistą Iron Maiden?