Nova Twins i Sam Fender nominowani do Mercury Prize. To jedna z najbardziej prestiżowych muzycznych nagród!

i

Autor: Screen z Instagrama/novatwinsmusic/Materiały prasowe Kto ma szansę na wygraną Mercury Prize?

Nova Twins i Sam Fender nominowani do Mercury Prize. To jedna z najbardziej prestiżowych muzycznych nagród!

2022-07-27 13:35

We wtorek 26 lipca ogłoszono listę nominowanych do prestiżowej brytyjskiej nagrody Mercury Prize. Statuetka przyznawana jest za najlepszy album wydany w mijającym roku przez artystę, artystkę czy zespół, pochodzących z Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Szansę na wygraną mają też przedstawiciele i przedstawicielki cięższego brzmienia - sprawdźcie pełną listę!

Powstała w 1992 roku jako alternatywa dla Brit Awards Mercury Prize uznawana jest obecnie za jedną z najbardziej prestiżowych nagród. Przyznawana jest ona za najlepszy album wydany w danym roku przez artystę, artystkę pochodzącą czy pochodzącego z Wielkiej Brytanii lub Irlandii lub zespół, którego ponad 50% członków to osoby będące Brytyjczykami lub Irlandczykami. Po zgłoszeniach jury wybiera dwanaście wydawnictw, na podstawie ich wartości muzycznych, a nie popularności. Nagroda jest otwarta na wszelkie rodzaje muzyki i rzeczywiście publikowana co roku lista jest bardzo różnorodna. Do tej pory rekordzistką Mercury Prize jest PJ Harvey, której jako jedynej w historii udało się wygrać dwukrotnie - w 2001 roku za Stories from the City, Stories from the Sea i dziesięć lat później za Let England Shake.

Highly Suspect w Esce Rock - o najnowszych singlach, nadchodzącym albumie i trasie po Europie

Mercury Prize 2022 - kto został nominowany w tym roku?

We wtorek 26 lipca ogłoszono tegorocznych nominowanych. Udostępniona lista rzeczywiście udowadnia, że w przypadku Mercury Prize nie liczy się popularność - jedynym bardzo popularnym albumem na liście jest krążek Harry’s House Harry’ego Stylesa, zabrakło natomiast chociażby wydanego w listopadzie ubiegłego roku albumu 30 Adele, który wygrał w kategorii Album Roku na tegorocznej gali Brit Awards.

Wśród nominowanych do Mercury Prize nie zabrakło też przedstawicieli cięższego brzmienia - dużą szansę na zwycięstwo ma grający muzykę z pogranicza punk rocka, nu metalu i alternatywnego rocka, duet Nova Twins za świetnie przyjęty projekt Supernova. Nominację uzyskali też Sam Fender za wydany w ubiegłym roku album Seventeen Going Under, indie rockowy duet Wet Leg za swoją debiutancką płyt i post punkowa grupa Yard Act za krążek The Overload. Poniżej pełna lista nominowanych:

 • Fergus McCreadie - “Forest Floor”
 • Gwenno - “Tresor”
 • Harry Styles - “Harry’s House”
 • Jessie Buckley & Bernard Butler - “For All Our Days That Tear the Heart”
 • Joy Crookes - “Skin”
 • Kojey Radical - “Reason to Smile”
 • Little Simz - “Sometimes I Might Be Introvert”
 • Nova Twins - “Supernova”
 • Sam Fender - “Seventeen Going Under”
 • Self Esteem - “Prioritise Pleasure”
 • Wet Leg - “Wet Leg”
 • Yard Act - “The Overload”

Nova Twins zagrają na Pol’and’Rock Festival

Powstały w 2014 roku duet Nova Twins tworzą wokalistka i gitarzystka Amy Love oraz basistka Georgia South. Artystki mają na koncie dwa albumy studyjne - Who Are the Girls? (2020) i właśnie nominowany do Mercury Prize krążek Supernova. Nova Twins zagrają na Dużej Scenie “Najpiękniejszego Festiwalu Świata” w czwartek 5 sierpnia w godzinach 01:30-02:30.