Nie żyje były muzyk Kultu. Janusz Grudziński współtworzył utwór Arahja

i

Autor: Karol Makurat/REPORTER Nie żyje Janusz Grudziński, były muzyk zespołu Kult

Nie żyje były muzyk zespołu Kult. Janusz Grudziński współtworzył utwór "Arahja"

2023-10-03 9:35

Pierwszy wtorek października rozpoczynamy niezwykle przykrą wiadomością. Napłynęły do nas wieści o śmierci Janusza Grudzińskiego, którego fani polskiego rocka znają przede wszystkim jako byłego klawiszowca i gitarzystę zespołu Kult. Tragiczną wiadomość przekazał dziennikarz Robert Mazurek, z którym Grudziński przyjaźnił się.

W późnych godzinach wieczornych w poniedziałek 2 października dziennikarz Robert Mazurek zamieścił na swoim profilu na portalu (dawniej Twitter) wpis, w którym poinformował o śmierci Janusza Grudzińskiego - wieloletniego członka, klawiszowca i gitarzysty zespołu Kult. Niedługo później na kontach formacji pojawiała się grafika, przedstawiająca logo grupy, przekreślone kulą. We wtorek 3 października w godzinach porannych grupa oficjalnie potwierdziła przykre wieści, zamieszczając, m.in. na portalu Facebook, czarno-białe zdjęcie Grudzińskiego, oddając mu hołd. Muzyk w chwili śmierci miał 61 lat, urodziny obchodziłby 17 października, przyczyna zgonu nie została podana do informacji publicznej.

Najważniejsze utwory Kultu i Kazika Staszewskiego / Eska Rock

Przyjaciele...przepełnieni smutkiem, bólem i niedowierzaniem z przykrością informujemy, że wczoraj wieczorem zmarł Janusz Grudziński, nasz kolega, który od jesieni 1982 do 2020 roku był charyzmatyczną częścią grupy Kult.Kompozytor, klawiszowiec, erudyta, człowiek kochający wolność; współautor wielu przebojów Kultu oraz muzyki filmowej.Pragniemy przekazać wyrazy głębokiego współczucia córce Ninie, wnuczkowi Maurycemu, siostrze Beacie i najbliższym Jankowi osobom.Jasiu na zawsze pozostanie w naszej pamięci, takim, jakim zapamiętaliśmy go, kiedy był z nami przez te wszystkie lata; wspólnych koncertów, tras, prób, płyt i klipów - napisał zespół Kult w swoich social mediach.

Janusz Grudziński - ważna postać dla polskiej muzyki

Janusz Grudziński urodził się 17 października 1961 roku. Rozpoznawalność i uznanie zyskał na początku lat 80., kiedy to, dokładnie w 1982 roku, dołączył do składu grupy Kult. Grudziński pozostał członkiem formacji, z przerwami, do 2020 roku, brał udział w nagraniach takich albumów, jak debiutancki, Spokojnie, Tata Kazika, Muj Wydafca, Ostateczny krach systemu korporacji, MTV Unplugged, Prosto Wstyd. Jest on współkompozytorem kultowych kompozycji Arahja czy Czarne słońca. Artysta współpracował także z Kazikiem Staszewskim w ramach jego kariery solowej, nagrywał z zespołami Przyjaciele, Orkiestra na zdrowie. Działał także jako artysta solowy, wydając pod pseudonimem Xiążę Warszawski album Olśnienie (2006 rok). Janusz Grudziński był także członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV, pracował jako kompozytor muzyki filmowej i do seriali, np. do Rodziny Zastępczej.

Jak dobrze znasz teksty piosenek Kultu? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Jaką markę samochodu ma dziewczyna z piosenki “Baranek”?