Najsłynniejsi leworęczni muzycy. Mieli o wiele trudniejszy start, ale dali radę

2024-02-22 8:51

Dali radę? Mało powiedziane! Wśród leworęcznych osób na całym świecie znajdziecie prezydentów (Barack Obama), gwiazdy filmu (Julia Roberts, Scarlett Johanson, Nicole Kidman), muzyki (Lady Gaga), osoby biznesu i technologii (Bill Gates, Steve Jobs, Mark Zuckerberg), sławy z mediów oraz świata nauki. Kiedyś leworęczność uznawano za wadę, dziś na szczęście takie przekonania odeszły do lamusa.

Niektórzy jeszcze pamiętają czasy, gdy osoby leworęczne próbowano na siłę przestawiać na praworęczność za pomocą różnych ćwiczeń. Pamiętamy z historii przypadek Albanii, która za komunistycznych czasów zakazała bycia leworęcznym. Na szczęście to już przeszłość. W większości krajów znane są od ponad 40 lat wyniki badań Dorothy Bishop, które pokazały, że nie tylko leworęczność nie jest upośledzeniem, ale to próby „przestawiania” są szkodliwe i mogą doprowadzić do kłopotów rozwojowych.

W muzyce rockowej leworęczni też musieli się od zawsze borykać z problemami charakterystycznymi dla każdej grupy o choć trochę innych potrzebach niż większość. Dostępność choćby leworęcznych elektrycznych gitar przez dekady była bardzo niska. Trzeba wiedzieć, na przykładzie tylko tego jednego instrumentu, że przełożenie strun nie wystarczy. Przygotowanie instrumentu wymaga także korekcji mostka, siodełka, inaczej rozkładają się naciągi strun na pudle przygotowanym pod prawą rękę. Wiele osób leworęcznych uczyło się zatem odwrotnie do swoich preferencji, inne znajdywały sposoby na tworzenie mimo utrudnień. Poznajcie leworęczne i leworęcznych, którzy przełamali bariery i doskonale rockowali!

Kazik o życiu, zdrowiu… i utracie słuchu | MELLINA #9 Marcin Meller